RAPORT

Pogarda

„Miesiąc miodowy Włochów z centroprawicą”. Wzrost zaufania do rządu Meloni

Rośnie zaufanie do centroprawicowego rządu Giorgii Meloni (fot. Antonio Masiello/Getty Images)
Rośnie zaufanie do centroprawicowego rządu Giorgii Meloni (fot. Antonio Masiello/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nadal trwa miesiąc miodowy między Włochami a centroprawicą: partie większościowe wciąż idą w górę, a zaufanie do liderów i przewodniczącej Rady Ministrów rośnie – pisze włoski dziennik „Il Giornale” w internetowym wydaniu, powołując się na wyniki najświeższego sondażu we Włoszech.

Włoski rząd wziął się za koszty energii. Meloni: Osiągnęliśmy dwa ważne cele

Rząd złożył przysięgę 22 października i w niecałe dwa tygodnie osiągnął dwa ważne cele: uwolnienie ponad 30 mld euro (9,1 mld na 2022 r. i 21 mld...

zobacz więcej

„Centroprawica wciąż rośnie. Wzrasta też zaufanie do rządu” – wskazuje portal „il Giornale”.

 

„Z jednej strony jest typowa narracja lewicy, która mówi o pękniętej centroprawicy i odległej od prawdziwych priorytetów kraju; z drugiej strony jest rzeczywistość i fakty: koalicja jest spójna, a z biegiem tygodni nadal przełamuje mury w sercach Włochów” – ocenia włoski dziennik, powołując się na wyniki ostatniego sondażu firmy Emg Different. Jak zauważono, „liczby jeszcze raz nagradzają partie, które są częścią większości. Wyborcy stają więc po stronie władzy wykonawczej i nie podobają im się recepty opozycji”.

 

Poparcie dla centroprawicowego rządu we Włoszech

 

Największe poparcie otrzymała partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia), uzyskując taki sam wynik – 27,5 proc. – jak w sondażu z 30 stycznia. „il Giornale” zwraca uwagę na znaczącą nowość w przypadku Partii Demokratycznej (PD), dla której poparcie wzrosło o 0,2 proc., i osiągnęło 17,9 proc. Ruch Pięciu Gwiazd (Movimento 5 Stelle) odnotowało niewielki spadek o 0,2 proc., co dało 17,7 proc. poparcia.

 

Czytaj także: Nielegalna imigracja we Włoszech. Rząd Meloni będzie bronił granic

 

8,7 proc. ankietowanych w najbliższych wyborach zagłosowałoby na Ligę, dzięki czemu partia Matteo Salviniego zyskała 0,1 proc. poparcia w porównaniu do ostatniego sondażu. Na partię Forza Italia głos oddałoby 7,4 proc. respondentów, dzięki czemu ugrupowanie Silvio Berlusconiego zyskało 0,2 proc.

 

Zobacz także:  Meloni najpopularniejszą liderką UE

 

W sondażu pojawiły się też mniej znaczące wyniki, w tym Sojusz Zielonych i Lewicy (Alleanza Verdi e Sinistra) – 3,4 proc., +Europa – 2,5 proc., Italexit – 2 proc., Unia Ludowa (Unione Popolare) – 1,5 proc. i My umiarkowani (Noi moderati) – 1,3%. Pozostałe partie uzyskały 2,5 proc. 39,3 proc. respondentów nie wzięłoby udziału w wyborach w najbliższym czasie bądź uważa się za niezdecydowanych.

Groźby wobec premier Meloni i jej córki. Agenci na tropie podejrzanego

Groźby śmierci pod adresem premier Włoch Giorgii Meloni i jej córki zostały zgłoszone włoskim służbom. Funkcjonariusze z Wydziału Dochodzeń...

zobacz więcej

Jak podsumowuje „il Giornale”, z sondażu wyłania się jednoznaczny obraz również w odniesieniu do głównych koalicji. Centroprawica pozostaje sojuszem politycznym, względem którego Włosi mają największe zaufanie. 44,9 proc. ankietowanych oddałoby głos na obóz Braci Włochów, Ligi, partii Forza Italia i My umiarkowani, co oznacza wzrost o 0,3 proc. Poparcie dla centrolewicy, w której skład wchodzi Partia Demokratyczna, Sojusz Zielonych i Lewicy i +Europa, nie przekracza 23,8 proc. Różnica wynosi aż 21,1 punktu procentowego na korzyść centroprawicy.

 

Giorgia Meloni z największym zaufaniem wśród Włochów

 

Włoski dziennik pisze, że „niewątpliwie rząd Meloni polaryzuje opinię obywateli”. 15 proc. respondentów wyraziło „duże zaufanie” do obecnego rządu, a 32 proc. – „dość duże” zaufanie. 25 proc. ankietowanych ma „małe zaufanie”; również 25 proc. wyraziło brak zaufania.

 

W sondażu zapytano też o zaufanie do głównych przywódców Włoch. Na pierwszym miejscu wśród przedstawicieli politycznych znajduje się Giorgia Meloni – 47 proc. (wzrost o 2 proc.). Na podium znaleźli się także: Luca Zaia – 39 proc. (wzrost o 1 proc.) Giuseppe Conte – 34 proc. (spadek o 1 proc.). W dalszej kolejności znaleźli się: Matteo Salvini – 33 proc. (wzrost o 1 proc.), Stefano Bonaccini – 32 proc. (wzrost o 1 proc), Silvio Berlusconi – 29 proc. (wzrost o 1 proc.), Carlo Calenda – 26 proc., Enrico Letta – 22 proc. i Matteo Renzi – 17 proc.

 

Sondaż przeprowadziła 2 lutego firma Emg Different na zlecenie RAI w panelu internetowym. Wzięło w nim udział 2 tys. osób. Wskaźnik odpowiedzi wyniósł 73 proc.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej