RAPORT

Pogarda

KE jednak się wycofa? Minister Szynkowski vel Sęk dementuje [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Wszystkie ustalenia i ocena Komisji Europejskiej pozostaje aktualna. Wyrwane z szerszego kontekstu cytaty nie są wypowiedzią komisarza – tak pojawiające się w przestrzeni publicznej doniesienia o rzekomej wolcie Komisji Europejskiej wobec nowelizacji ustawy sądowej komentuje minister ds. UE. Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnia, że jest w stałym kontakcie z przedstawicielami KE i nie ma żadnych sygnałów wskazujących na sprzeciw wobec poczynionych ustaleń.

Szynkowski vel Sęk: Budżet bez pieniędzy z KPO się nie zawali

Budżet bez pieniędzy z KPO się nie zawali, ale byłoby wielką niefrasobliwością i brakiem odpowiedzialności niesięganie w kryzysie po tanie środki,...

zobacz więcej

Na środowej konferencji prasowej w Sejmie Szynkowski vel Sęk przypomniał, że jesteśmy na krótko przed ostatnim etapem prac legislacyjnych nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. W środę wieczorem w Sejmie odbędzie się głosowanie nad poprawkami Senatu. 

 

Minister ds. UE zauważył, że ten projekt ma wypełnić kamienie milowe związane z wymiarem sprawiedliwości i, jak już wcześniej zapewniał, został oceniony pozytywnie przez KE. 

 

– W przestrzeni publicznej od wczoraj funkcjonuje informacja, jakoby komisarz Didier Reynders, z którym prowadziłem ustalenia dot. tego projektu, zajmował jakieś stanowisko, które zmienia te ustalenia czy też tę ocenę Komisji Europejskiej. Chcę powiedzieć, że jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, nic takiego nie ma miejsca – przekonywał Szymon Szynkowski vel Sęk. 

 

Zapewnił, że wszystkie ustalenia i ocena Komisji Europejskiej pozostaje aktualna. 

 

– Natomiast wyrwane z szerszego kontekstu cytaty nie są wypowiedzią komisarza, tylko są fragmentami odpowiedzi na list Stowarzyszenia Iustitia z maja 2022 r. Ta odpowiedź dotyczy innej sprawy – podpowiedział minister. 

 

Ocenił, że obecnie konfrontowanie podjętych uzgodnień z ostatnich tygodni i miesięcy z tezami z listu jest nieuprawnione. Według Szynkowskiego vel Sęka jeśli przyjęta zostanie ustawa o SN, a także tzw. ustawa wiatrakowa, nie będzie przeszkód, aby złożyć wniosek o wypłatę środków z KPO i pozyskać ważne środki do polskiego budżetu. 

 

Zobacz także: Przełomowy wyrok TSUE ws. Hiszpanii. „Dowód na szantaż Polski” 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej