RAPORT

Pogarda

Ukraińcy chcą postawić Putina przed sądem za zestrzelenie samolotu MH17

„Decyzja o udzieleniu wsparcia wojskowego należy do prezydenta” (fot. Pierre Crom/Getty Images; PAP/EPA/VALERIY SHARIFULIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
„Decyzja o udzieleniu wsparcia wojskowego należy do prezydenta” (fot. Pierre Crom/Getty Images; PAP/EPA/VALERIY SHARIFULIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Najnowsze

Popularne

Prokurator generalny Andrij Kostin zapowiedział w środę, że Ukraina wykorzysta wszystkie międzynarodowe mechanizmy prawne, by spróbować postawić Władimira Putina przed sądem za zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines Flight 17 nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku – informuje Agencja Reutera.

„Sprawiedliwości stało się zadość”. Krewni ofiar zestrzelonego samolotu MH17 zadowoleni z wyroku

Jak informują niderlandzkie media, krewni ofiar zestrzelonego w 2014 r. samolotu Malaysia Airlines z zadowoleniem przyjęli czwartkowy wyrok sądu...

zobacz więcej

„Trudności w uzyskaniu dowodów i immunitet nie pozwalają na ściganie prezydenta Federacji Rosyjskiej w sądach krajowych” – napisał Kostin na Twitterze. „Będziemy starali się wykorzystać wszystkie istniejące międzynarodowe mechanizmy prawne, aby postawić go przed sądem” – dodał.


W środę międzynarodowy zespół śledczy (Joint Investigation Teams - JIT) poinformował na konferencji prasowej, że istnieją „mocne przesłanki”, iż Władimir Putin podjął decyzję o przekazaniu separatystom na Ukrainie broni, której użyto do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines w 2014 r. Informacja o roli Putina wynika z przechwyconych rozmów telefonicznych. – W nagranych rozmowach telefonicznych przedstawiciele rosyjskiego rządu mówią, że decyzja o udzieleniu wsparcia wojskowego należy do prezydenta – powiedział jeden ze śledczych.


Śledczy poinformowali również, że materiał dowodowy nie jest wystarczająco mocny, aby postawić oficjalne zarzuty. – Śledztwo osiągnęło swój limit, wszystkie tropy zostały wyczerpane – powiedziała rzeczniczka prasowa zespołu Digna van Boetzelaer.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej