RAPORT

Pogarda

Boris Pistorius: Mamy z Polską wspólny projekt [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Umówiliśmy się z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, że w przyszłym tygodniu spotkamy się wspólnie z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem; na to spotkanie zaprosimy również kraje, które będą tworzyły koalicję czołgów Leopard – przekazał minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

Hełm jednego z asów lotnictwa darem Zełenskiego: Potrzebujemy samolotów [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się w środę do obu izb brytyjskiego parlamentu powiedział, że przejechał w imieniu wszystkich,...

zobacz więcej

Niemiecki polityk przebywa w środę w Warszawie, gdzie spotkał się z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem oraz z szefem BBN Jackiem Siewierą. Podczas późniejszej rozmowy z dziennikarzami, Pistorius podkreślał wagę działania na rzecz wsparcia Ukrainy, „zwłaszcza niemieckiego i europejskiego, jak również amerykańskiego”. 


– Pomagamy jako Niemcy z oczekiwanymi dostawami czołgów Leopard 1A5, które przyjadą z zasobów przemysłowych z Holandii, Belgii i Danii. To bardzo pozytywny rozwój sytuacji, że w ten sposób podniesiemy zdolności obronne Ukrainy – powiedział minister obrony Niemiec.

 

– Również z Polską mamy wspólny projekt, a mianowicie – dostarczymy Leopardy 2A6, Polska – 2A4 i uzgodniliśmy z kolegą Mariuszem (Błaszczakiem - PAP), że wspólnie z Ołeksijem Reznikowem, ministrem obrony Ukrainy, spotkamy się w przyszłym tygodniu i zaprosimy te kraje na to spotkanie, które będą tworzyły koalicję czołgów Leopard 24A – zapowiedział Pistorius. Jak jednocześnie ocenił, „nie jesteśmy jeszcze u celu”. – Jeszcze dołączą do nas kolejne kraje. Chodzi o to, by zebrać w tej koalicji jak najwięcej krajów – zaznaczył Pistorius. 


Ukraińcy „dają Rosji lekcję” 


Przypomniał również, że w trakcie swojej niedawnej wizyty na Ukrainie spotkał się z ukraińskimi żołnierzami przechodzącymi szkolenie z obsługi niemieckiego sprzętu wojskowego – w tym czołgów Leopard oraz przeciwlotniczych pojazdów Gepard, które Niemcy przekazały Ukrainie w październiku i listopadzie 2022. Jak wskazał, obecnie ukraińscy żołnierze udają się na poligon w Münster, gdzie będą się uczyć obsługi czołgów Leopard. 


Niemiecki polityk powiedział, że Ukraińcy „dają Rosji lekcję, jeśli chodzi o zdecydowanie i odwagę”. – Z pokorą i wielkim szacunkiem patrzę na dokonania Ukrainy – podkreślił, dodając, że spotkania z ukraińskimi żołnierzami uświadomiły mu, jak ważne jest wsparcie Ukrainy przez kraje NATO. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej