RAPORT

Pogarda

Kolejny cios w ‘ndranghetę. Niebezpieczny mafiozo zatrzymany na Bali

Włoskie służby złapały Antonio Strangiego, związanego z mafią 'ndrangheta (fot. TT/@_Carabinieri_)
Włoskie służby złapały Antonio Strangiego, związanego z mafią 'ndrangheta (fot. TT/@_Carabinieri_)

Najnowsze

Popularne

Mafiozo poszukiwany od 2016 roku, Antonio Strangio został aresztowany 2 lutego na Bali w Indonezji. Uciekinier był związany z kalabryjską mafią ‘ndrangheta. Premier Włoch Giorgia Meloni pogratulowała w środę siłom wywiadowczym i porządkowym za „nadzwyczajne wyniki”. Jak podkreśliła, „walka przeciwko przestępczości i przeciwko wszelkim formom bezprawności pozostaje priorytetem rządu”.

Seryjny morderca ‘ndranghety uciekł z aresztu domowego

Seryjny morderca, należący do mafii ‘ndrangheta, uciekł z aresztu domowego 30 stycznia. Massimiliano Sestito czekał na wyrok sądu kasacyjnego. Był...

zobacz więcej

Uciekinier Antonio Strangio został zatrzymany na lotnisku na Bali, gdzie odbywał międzylądowanie podczas podróży. Był nieuchwytny od momentu ucieczki do Australii, gdzie otrzymał obywatelstwo australijskie; z tego też powodu nie mógł być poddany ekstradycji. Wydano za nim jednak międzynarodowy list gończy.

 

Kalabryjska mafia dzieli się na mniejsze jednostki, tzw. ‘ndrine. 32-latek był związany z jedną z nich, pochodzącą z miejscowości San Luca. Strangio był skazany za produkcję i handel substancjami odurzającymi oraz za stosowanie metody mafijnej, co uznano za czynnik obciążający. Dochodzeniem w jego sprawie zajmowali się funkcjonariusze z okręgowej dyrekcji antymafijnej oraz z oddziału śledczego karabinierów z miasta Reggio Calabria.

 

Na jego ślad włoskie służby wpadły w lipcu 2015 roku podczas operacji, która doprowadziła do tymczasowego aresztowania 11 osób, uważanych za członków gangów mafii ‘Ndrangheta z Vibo Valentia i z Reggio nell’Emilia” oraz związanych z klanem Bellocco z miejscowości Rosarno.

 

Meloni o aresztowaniu mafioza

 

Do zatrzymania mafioza odniosła się przewodnicząca Rady Ministrów Włoch. „Wraz ze złapaniem na Bali Antonio Strangiego przeprowadzono trzecie aresztowanie przeciwko niebezpiecznym uciekinierom w ciągu niewielu dni” – napisała w komunikacie Giorgia Meloni.

 

Czytaj także: Cios w klan mafijny związany z Messiną Denaro

 

Jak przypomniała, w ostatnim czasie w Saint Etienne we Francji zatrzymano Edgarda Greco, „nieuchwytnego od 17 lat”. Był on znany jako szef ‘ndranghety. Greco był skazany na dożywocie za podwójne zabójstwo. Za mafiozem wystawiono w 2014 roku europejski nakaz aresztowania po skazaniu go przez sąd w Catanzaro, w Kalabrii na południu Włoch, za zbrodnie popełnione w 1991 roku.

Mafiozo z ‘ndranghety złapany po ucieczce z aresztu domowego [WIDEO]

Karabinierzy zatrzymali seryjnego zabójcę z mafii ‘Ndrangheta przed stacją kolejową we włoskiej miejscowości Sant'Anastasia w regionie Kampania, po...

zobacz więcej

Premier Włoch przypomniała też o aresztowaniu szefa cosa nostry Matteo Messiny Denaro. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 

Meloni wyraziła też swoje „zadowolenie i najserdeczniejsze gratulacje dla całego wywiadu, organów ścigania i policji, które umożliwiły te nadzwyczajne wyniki”. „Walka z przestępczością i wszelkimi formami bezprawia pozostaje priorytetowym celem naszego rządu” – podkreśliła przewodnicząca włoskiej Rady Ministrów.

 

Jak podkreśla portal Rai News, Antonio Strangio to 42. uciekinier przekazany wymiarowi sprawiedliwości w ciągu niespełna trzech lat, od kiedy uruchomiono projekt I-CAN (Interpol Cooperation Against ‘Ndrangheta – Interpol Współpraca przeciwko ‘Ndrangheta). Według karabinierów projekt ten „zbiera wyniki prac mających na celu podniesienie – w siłach policyjnych 13 krajów (najbardziej narażonych na zagrożenie) – świadomości na temat globalnego niebezpieczeństwa 'ndranghety, która do niedawna była uważana za włoski fenomen folklorystyczny”.

 

Czytaj także: Włoska mafia poszerza pole działania. Czy nadal grożą zamachy?


Jak wskazują karabinierzy, kiedyś ‘ndrangheta nie była uważana za „potężną organizację przestępczą, która prowadzi działalność na całym świecie; która działa za pośrednictwem zaszyfrowanych platform; która płaci w kryptowalutach; i która zanieczyszcza ekonomiczną i finansową tkankę rzeczywistości, którą kolonizuje”.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej