RAPORT

Pogarda

Hełm jednego z asów lotnictwa darem Zełenskiego: Potrzebujemy samolotów [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w brytyjskim parlamencie (fot. Stefan Rousseau-by WPA Pool/Getty Images)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w brytyjskim parlamencie (fot. Stefan Rousseau-by WPA Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się w środę do obu izb brytyjskiego parlamentu powiedział, że przejechał w imieniu wszystkich, którzy walczą w obronie kraju, by podziękować za udzielaną przez Wielką Brytanię pomoc.

Prezydent Ukrainy spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę odwiedził Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i...

zobacz więcej

– Przbyłem tu i stoję przed wami w imieniu odważnych, w imieniu naszych wojowników, którzy są teraz w okopach pod ostrzałem artylerii wroga, w imieniu naszych artylerzystów lotniczych i każdego obrońcy nieba, który chroni Ukrainę przed wrogimi samolotami i rakietami – mówił Wołodymyr Zełenski. 


W wygłoszanym po angielsku przemówieniu mówił, że zło znów powraca, ale mimo to, „wiemy, że wolność zwycięży, wiemy, że Rosja przegra, i naprawdę wiemy, że zwycięstwo zmieni świat i będzie to zmiana, której świat od dawna potrzebował”. Jak dodał, „po tym, jak Ukraina wygra wojnę, każdy przyszły agresor i dyktator będzie wiedział, z czym się zmierzy i każdy agresor przegra”. 


Potrzebujemy samolotów, by bronić wolności 


Prezydent Ukrainy wręczył przewodniczącemu Izby Gmin Lindsayowi Hoyle hełm jednego z asów ukraińskiego lotnictwa jako symbol, jak powiedział, tego, co powinno być następnym elementem pomocy wojskowej. 


Zełenski powiedział, że jest dumny z Sił Powietrznych Ukrainy, ale potrzebują one samolotów, aby walczyć na wojnie. – Mamy wolność, dajcie nam skrzydła, abyśmy mogli ją chronić. Ufam, że ten symbol pomoże nam w naszej kolejnej koalicji, koalicji samolotów... skrzydeł dla wolności – wyjaśnił. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej