RAPORT

Pogarda

Jest wyrok dla członków gangu Psycho Fans. „Maślak” dostał najsurowszą karę

Maciej M., ps. Maślak (fot. arch.PAP/Zbigniew Meissner)
Maciej M., ps. Maślak (fot. arch.PAP/Zbigniew Meissner)

Najnowsze

Popularne

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał niemal w całości wyrok wobec 15 oskarżonych o udział w gangu pseudokibiców Ruchu Chorzów – Psycho Fans. Najsurowszą karę – 15 lat więzienia – usłyszał uważany za szefa tej grupy Macieja M., ps. Maślak.

„Maślak” z Psycho Fans chciał „uciszyć” prokuratora, który go postawił przed sądem

Maciej M. ps. Maślak, uważany za lidera gangu Psycho Fans, został oskarżony przez małopolskie „pezety” Prokuratury Krajowej o zlecenie zabójstwa...

zobacz więcej

W procesie odpowiadało 15 mężczyzn, którym prokuratura zarzuciła ok. 100 przestępstw, m.in. włamania, kradzieże i rozboje, a także tzw. ustawki, handel narkotykami i pobicia. 

  

Sąd Apelacyjny rozpoznawał odwołania od wyroku z maja 2021 r., który zapadł przed Sądem Okręgowym w Gliwicach. Uważany za lidera Psycho Fans Maciej M. ps. „Maślak” został przez gliwicki sąd skazany na 15 lat więzienia, pozostałym oskarżonym sąd wymierzył kary od roku i trzech miesięcy do 14 lat więzienia. 

 

Tylko wobec jednego z nich (skazanego na dwa lata więzienia) sąd okręgowy zdecydował o warunkowym zawieszeniu kary – wobec 15 pozostałych osób kary więzienia mają charakter bezwzględny. Sąd wymierzył także skazanym grzywny i zobowiązał ich do naprawienia wyrządzonych szkód. 

  

Sąd uznał, że wyrok sądu I instancji był prawidłowy – dokonał jedynie niewielkich korekt tego orzeczenia. Podobnie jak sąd okręgowy, sąd II instancji dał wiarę tzw. małym świadkom koronnym – członkom gangu Psycho Fans, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania i obciążyli kompanów. 

Na środowe ogłoszenie wyroku z aresztów zostało doprowadzonych trzech spośród oskarżonych – poza „Maślakiem”, Łukasz L. „Lucky”" skazany na 14 lat oraz Rafał Z. „Zenek”.


Tuż po wygłoszeniu sentencji wyroku „Maślak” podniósł rękę i spytał, czy sąd rzeczywiście utrzymał kary. Po uzyskaniu potwierdzenia oświadczył, że chce opuścić salę rozpraw. Podobnie zrobili jego kompani. 

  

Wyrok jest prawomocny. Można od niego jedynie złożyć kasację do Sądu Najwyższego. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej