RAPORT

Pogarda

Sąd zdecydował. Syn rtm. Pileckiego otrzyma 1,5 mln zadośćuczynienia

Rotmistrz Witold Pilecki został stracony 25 maja 1948 r. wyrokiem komunistycznych władz (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Rotmistrz Witold Pilecki został stracony 25 maja 1948 r. wyrokiem komunistycznych władz (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rotmistrza Witolda Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

„Jego niewiarygodna odwaga nie została wykorzystana”. „The Sun” przypomniał postać rtm. Pileckiego

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego przybliżył w poniedziałek swoim czytelnikom brytyjski dziennik „The Sun”. W niedzielę minęło 81 lat od czasu,...

zobacz więcej

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca.


Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r. 

  

Witold Pilecki był członkiem polskiego ruchu oporu, oficerem polskiego wywiadu i konspiratorem, człowiekiem, który dobrowolnie zdecydował się na infiltrację niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. 

 

W obozie był współtwórcą ruchu oporu. Po brawurowej ucieczce w czasie Świąt Wielkanocnych z 26 na 27 kwietnia 1943 r. tworzył słynne raporty, zwane Raportami Witolda.


Osobiste relacje z obozu, które były przedstawiane przez rząd polski zachodnim aliantom jako dowody niemieckich bestialstw i zbrodni. Był uczestnikiem powstania warszawskiego i bohaterskim dowódcą obrony „Reduty Witolda”. 

Pilecki, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, został skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w 1948 r. 

  

Unieważnienie wyroku śmierci nastąpiło w 1990 r. W 2006 r. rotmistrz otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 r. pośmiertnie został awansowany do stopnia pułkownika. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej