RAPORT

Pogarda

Prezydent Olsztyna murem za Armią Czerwoną. „Moskwa docenia”

Prezydent Olsztyna broni „szubienic" (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)
Prezydent Olsztyna broni „szubienic" (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

Samorząd Olsztyna z prezydentem Piotrem Grzymowiczem złożył odwołanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od decyzji wojewody o rozbiórce pomnika, który w przeszłości poświęcony był Armii Czerwonej. Były marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jerzy Szmit mówi portalowi tvp.info, że „upór prezydenta Grzymowicza został doceniony w Moskwie i przez rosyjską propagandę”.

Spór o pomnik. „Prezydent Olsztyna może zostać zapamiętany jako obrońca symboli totalitarnych”

Jeśli prezydent Olsztyna nie usunie Pomnika Wyzwolenia, to zostanie zapamiętany jako ten, który łamiąc polskie prawo o dekomunizacji broni symboli...

zobacz więcej

Samorząd Olsztyna złożył odwołanie od decyzji wydanej 26 stycznia przez wojewodę warmińsko-mazurskiego, nakazującej miastu usunięcie pomnika wdzięczności armii sowieckiej. Wojewoda nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.


Chodzi o pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, w przeszłości – Wdzięczności Armii Czerwonej. Powszechnie monument jest nazywany „szubienicami”. Wojewoda decyzję oparł o opinię IPN, który uważa, że gloryfikuje on ustrój komunistyczny.


Prezydent Olsztyna od dawna nie ukrywał, że chce pozostawienia pomnika i stworzenia w jego otoczeniu muzeum pamięci o minionej totalitarnej epoce. Na konferencji prasowej Piotr Grzymowicz oświadczył, że nie zmienia zdania w tej kwestii i skorzysta z przysługującego mu prawa odwołania się do ministerstwa kultury od decyzji wojewody.


Chcą ponownego rozpatrzenia sprawy


Miasto Olsztyn w odwołaniu wnosi o wstrzymanie natychmiastowego wykonania decyzji wojewody i zawieszenie postępowania odwoławczego. Chce też uchylenia decyzji wojewody o rozbiórce i umorzenia postępowania w tej sprawie lub uchylenia decyzji wojewody i skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia przez wojewodę.


Sprawa „szubienic” budzi w Olsztynie i kraju wiele emocji, a dodatkowo komplikuje ją fakt, że autorem pomnika jest wybitny polski artysta Xawery Dunikowski. I to ze względu na autora prezydent Olsztyna i jego stronnicy uważają, że monument powinien w mieście zostać.

IPN oczyszcza Polskę. Runął kolejny sowiecki pomnik

Na wielkiej betonowej płycie w Brzegu od lat stał monument ku czci żołnierzy Armii Czerwonej nazywany pomnikiem hydraulika. „Burzymy sowiecki...

zobacz więcej

„Buduje czarną legendę miasta”


W rozmowie z portalem tvp.info były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jerzy Szmit stwierdził, że nie jest zaskoczony postawą prezydenta Grzymowicza.


On od początku z niejasnych powodów, których możemy się jedynie domyślać, broni tego monumentu – stwierdził Szmit. 


Polityk przypomniał, że w maju zeszłego roku Piotr Grzymowicz na koszt ratusza przeprowadził sondaż wśród mieszkańców.


– Z tego sondażu wynika, że tylko 6 proc. mieszkańców było za pozostawieniem „szubienic” – podkreślił, dodając, że włodarz Olsztyna „działa wbrew interesom mieszkańców Olsztyna i buduje czarną legendę miasta”. 


– Olsztyn jest chyba ostatnim miejscem w Polsce, gdzie sowieckie pamiątki są na tak eksponowanych miejscach – stwierdził Szmit. Wskazał na wyjątkową symbolikę miejsca, w którym znajdują się „szubienice”.


To jest przy głównej ulicy miasta. Naprzeciwko znajduje się Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki, a Grzymowicz się upiera, żeby to dalej stało – podkreślił. 


Jak zaznaczył „upór prezydenta Olsztyna został zauważony i doceniony w Moskwie – rosyjska propaganda już to nagłośniła”. – Będziemy się domagać rozbiórki pomnika do skutku – podkreślił Szmit.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej