RAPORT

Pogarda

Rosja i Białoruś na igrzyskach? „MKOl grzeszy naiwnością”

Minister sportu Kamil Bortniczuk (fot. PAP/Rafał Guz)
Minister sportu Kamil Bortniczuk (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk stwierdził w RMF FM, że nie wyklucza „postawienia sprawy na ostrzu noża”, jeśli MKOl nie cofnie decyzji i dopuści sportowców z Rosji i Białorusi do startu pod neutralną flagą w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Powiedział też, że do Sejmu trafi dziś ustawa o zakazie kupna energetyków przez młodzież.

Trzymajmy się pryncypiów. „Ruski mir” nie może mieć wstępu na olimpiadę

Podczas gdy siły podległe Kremlowi dokonują kolejnych zbrodni na Ukrainie, a Władimir Putin w dalszym ciągu dąży do zniszczenia tego kraju, MKOI...

zobacz więcej

Ultimatum to najtwardsza karta w talii, którą posiadamy i wyciągniemy ją tylko wtedy, gdy nie będzie innego wyjścia. Powinniśmy dać MKOl czas na autorefleksję – powiedział Bortniczuk w rozmowie z RMF FM.


Bortniczuk przypomniał, że 10 lutego dojdzie do spotkania online szefów resortu sportu z 40 krajów – częściowo z Unii Europejskiej, ale nie tylko, bo np. z Wielkiej Brytanii – na którym będzie dyskutowana kwestia stosunku do ostatnich deklaracji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który „bada” możliwość dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do udziału w igrzyskach w Paryżu pod neutralną flagą, a wcześniej do kwalifikacji olimpijskich, ale na kontynencie azjatyckim.


– Jeśli MKOl nie ulegnie, nie cofnie się od tej złej decyzji, musimy być gotowi postawić te sprawy na ostrzu noża – podkreślił Bortniczuk, dodając, że MKOl „grzeszy naiwnością”, mówiąc o neutralności Rosji i Białorusi, ponieważ „sport jest częścią machiny propagandowej Rosji”.


Zobacz także: Rosja na olimpiadzie? Wiceszef MSZ: Wtedy Polska powinna zbojkotować igrzyska

Więcej młodych ludzi w szpitalach. Wszystko przez napoje energetyczne

Coraz więcej młodych Holendrów trafia do szpitali po spożyciu napojów energetycznych. W związku z tym organizacja Foodwatch domaga się wprowadzenia...

zobacz więcej

Minister sportu był pytany o projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zakazujący sprzedaży napojów energetycznych młodzieży do 18. roku życia i restrykcji dotyczących ich reklamy.


Energetyk nie dla dziecka


– Napoje energetyczne to jak narkotyk zapakowany w cukierek. Tym bardziej powinniśmy zakazać kupna tych napojów dzieciom – podkreślił, zaznaczając, że w „litrowym opakowaniu takiego napoju znajduje się tyle kofeiny, co w sześciu lub ośmiu filiżankach kawy, w zależności od wielkości filiżanki”.


Projekt ustawy złożony zostanie w Sejmie dzisiaj – dodał Bortniczuk, który jest autorem nowelizacji.

Minister sportu jest sceptyczny, jeśli chodzi o szanse rozegrania meczu piłkarskich eliminacji mistrzostw Europy reprezentacji Polski z Albanią na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Obiekt został zamknięty 11 listopada ubiegłego roku po wykryciu podczas standardowego, corocznego przeglądu technicznego wady jednego z elementów konstrukcji stalowo-linowej.


– Myślę, że mecz się nie odbędzie na Narodowym, ale to jest moje zdanie – ocenił. W jego opinii wpuszczenie kibiców na trybuny będzie możliwe tylko wtedy, gdy będzie „stuprocentowa pewność bezpieczeństwa”. 


Zobacz także: Stadion Narodowy wyłączony z użytkowania. Przekazano szczegóły planu naprawczego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej