RAPORT

Pogarda

Morawiecki o wizycie Tuska w Moskwie i jej „tragicznych” konsekwencjach

Najnowsze

Popularne

Wkrótce po tym, jak Donald Tusk został premierem, doszło do fundamentalnej zmiany w naszej polityce zagranicznej, w szczególności wschodniej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w konsekwencji wizyty Tuska w Moskwie w 2008 r., doszło do przewartościowania wielu spraw i tragicznego rozwoju wydarzeń. – Donald Tusk musi odciąć się od swojej błędnej i obłędnej polityki wobec Rosji – apelował.

Rozbiór Ukrainy? Sikorski: Putin złożył taką propozycję Tuskowi w Sopocie

Radosław Sikorski wywołał kolejną aferę w Polsce, dostarczając Rosji nabojów w propagandowej wojnie z Polską. Kilka miesięcy temu o wyciek z Nord...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że równo 15 lat temu, 8 lutego 2008 roku, Donald Tusk udał się z wizytą do prezydenta Władimira Putina, gdzie powiedział, że Polska jest gotowa do odmrażania relacji rosyjsko-polskich. 

  

Ten zasadniczy zwrot został zauważony nie tylko przez Rosję, ale również przez naszych sojuszników. To właśnie w konsekwencji tamtej wizyty, 15 lat temu, doszło do przewartościowania bardzo wielu spraw i tragicznego rozwoju wydarzeń – mówił premier. 

  

Dodał, że zmianę w polityce zagranicznej, do której doszło po spotkaniu Tuska z Putinem, dostrzegał i przestrzegał przed nią prezydent Lech Kaczyński, „uważając ją za krótkowzroczną i naiwną”, która „doprowadziła do bardzo głębokich zmian w naszym otoczeniu geograficznym, w naszym bezpośrednim otoczeniu w regionie”. 

„Rozmowa z Rosją przynosiła owoce”. Sikorski o prorosyjskiej polityce Tuska

Rozmowa z Rosją przynosiła wtedy owoce – oznajmił Radosław Sikorski, który w czasach rządów Donalda Tuska odpowiadał za polską dyplomację. Jak...

zobacz więcej

Zobacz raport: Prorosyjska era Tuska


O zwrocie polskiej polityki zagranicznej wobec Kremla w 2008 roku, który „był wielkim błędem szefa PO Donalda Tuska” premier napisał też na Twitterze. 

  

Premier do wpisu załączył filmik z wypowiedziami Tuska po jego wizycie w Moskwie 8 lutego 2008 roku. – Jestem pod dużym wrażeniem też tego drugiego spotkania z panem wicepremierem Dmitrijem Miedwiediewem. Miałem poczucie, że rozmawiam z politykiem o podobnych standardach, temperamencie, sposobie widzenia świata i rzeczywistości. W kilku sprawach możemy coś ciekawego razem osiągnąć – powiedział Tusk. 

  

– Ta najważniejsza rozmowa z prezydentem Putinem pokazała, że deklaracje ze strony przywódców rosyjskich o gotowości do poprawiania stosunków rosyjsko-polskich nie są pustymi deklaracjami – mówił wóczas Tusk. – Udało nam się wzajemnie wysłać sygnały z Moskwy i z Warszawy, że może być lepiej, i że natychmiast podjęliśmy pierwsze kroki – podkreślił Tusk. 

Słychać też, jak Tusk mówi, że „będzie pożytek z tego odmrożenia dotychczasowych relacji”. – Aby, ten dialog polsko-rosyjski niezależnie od napięcia w życiu politycznym Rosji między niektórymi politykami, żeby ten dialog toczył się jak najlepiej, jak najintensywniej” – podkreślił Tusk. – To znaczy, że najważniejszą rzecz uzyskaliśmy – elementarne zaufanie – dodał. 

  

Na koniec filmiku pokazane jest zdjęcie Tuska i prezydenta Rosji Władimira Putina jak ściskają sobie dłonie. Na zdjęciu widnieje napis: „Tusk w Moskwie 8 lutego 2008”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej