RAPORT

Pogarda

Prezydent Ukrainy spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii

To pierwsza wizyta ukraińskiego prezydenta w Wielkiej Brytanii od początku rosyjskiej agresji (fot. PAP/EPA)
To pierwsza wizyta ukraińskiego prezydenta w Wielkiej Brytanii od początku rosyjskiej agresji (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę odwiedził Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Po wylądowaniu w Londynie Zełenski spotkał się z premierem Rishim Sunakiem.


Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Rishi Sunak zapewnił, że Wielka Brytania pracuje nad wariantami skutecznego współfinansowania potrzeb Ukrainy.


– Najnowsza pomoc Wielkiej Brytanii zapewni Ukrainie wojsko, które będzie w stanie obronić się przed Rosją – podkreślił Rushi Sunak. Dodał, że Wielka Brytania przyspiesza swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy, szkoląc żołnierzy w zakresie zaawansowanych operacji bojowych.


Poinformował też, że Wielka Brytania przejęła inicjatywę w nakładaniu sankcji gospodarczych na rosyjskie podmioty.


Szef brytyjskiego rządu zapewnił, że – jak to ujął – jest „zachwycony” przyjazdem ukraińskiego przywódcy do Zjednoczonego Królestwa. Podkreślił, że to „świadectwo niezłomnej przyjaźni” między Wielką Brytanią a Ukrainą.


– Wielka Brytania jest wiodącym europejskim sojusznikiem Ukrainy w NATO i zwiększa finansowanie jej sił zbrojnych – powiedział brytyjski premier.


Podkreślił również, że Wielka Brytania wiedzie prym w zakresie finansowego i technicznego wsparcia dla Międzynarodowego Trybunału Karnego, aby doprowadzić do osądzenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych.


To pierwsza wizyta ukraińskiego prezydenta w Wielkiej Brytanii od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. 


W czwartek Zełenski uda się do Brukseli. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej