RAPORT

Pogarda

Andrzej Poczobut skazany. Osiem lat więzienia dla opozycjonisty

Najnowsze

Popularne

Dzisiaj w sądzie obwodowym w Grodnie został ogłoszony wyrok w sprawie działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. – To jest zemsta polityczna na człowieku, który zawsze dawał świadectwo prawdzie – mówi portalowi tvp.info Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Andrzej Poczobut miał stanąć przed reżimowym sądem w Mińsku. Rozprawy nie było

Sprawy Andrzeja Poczobuta nie było na wtorkowej wokandzie. Proces nie był kontynuowany ani nie wyznaczono daty kolejnej rozprawy. Polak jest...

zobacz więcej

Proces polityczny aktywisty i dziennikarza rozpoczął się 16 stycznia. Toczył się za zamkniętymi drzwiami, co oznacza, że ani bliscy, ani media nie mogli w nim uczestniczyć; adwokaci nie mogli udzielać informacji na temat przebiegu postępowania.


Andrzej Poczobut został skazany na 8 lat pozbawienia wolności, spędzi je w więzieniu o zaostrzonym rygorze. – To jest zemsta polityczna na człowieku, który zawsze dawał świadectwo prawdzie – mówi portalowi tvp.info Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.


– Andrzej Poczobut jak nikt potrafi obnażać i punktować cechy postsowieckiego systemu Łukaszenki. Wykazać, że prezydent Białorusi to zamordysta i realny likwidator białoruskiej kultury, języka i tożsamości – dodał. – Nigdy nie miał też złudzeń, w przeciwieństwie do publicystów Zachodu, że to człowiek całkowicie uzależniony od Rosji – mówi nam Rafał Dzięciołowski.


Zobacz także: Szczerski apeluje do ONZ o starania na rzecz uwolnienia Poczobuta


– Poczobut to także wskrzesiciel polskiej tożsamości na Białorusi, dbał m.in. o pamięć o Żołnierzach Wyklętych, w najlepszym wydaniu – tradycji republikańskiej wspierającej dążenia białoruskiego społeczeństwa do wolności – dodaje nasz rozmówca.

„Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę” – napisał szef rządu na Twitterze.

Wyrok skomentowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „To skandaliczny wyrok, motywowany politycznie” – napisano na Twitterze resortu spraw zagranicznych.


Do sprawy odniósł się także rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina. „Nadejdzie dzień kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi” – napisał w tweecie.


Andrzej Poczobut, członek zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz, od 25 marca 2021 r. przebywa w białoruskim areszcie. Jest oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego Białorusi o „wzniecanie nienawiści” oraz wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi.


Zobacz także: Reżim Łukaszenki sądzi Poczobuta. Ruszyła kolejna rozprawa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej