RAPORT

Pogarda

Witamina D zapobiega atakom astmy? Są wyniki badań

Najnowsze badania brytyjskich naukowców (fot. Shutterstock/FotoHelin)
Najnowsze badania brytyjskich naukowców (fot. Shutterstock/FotoHelin)

Najnowsze

Popularne

Wbrew wcześniejszym doniesieniom przyjmowanie suplementów witaminy D nie zmniejsza ryzyka ataków astmy u dzieci i dorosłych – informuje pismo „Cochrane Database of Systematic Reviews”.

Dorośli z astmą są bardziej narażeni na otyłość

Nie tylko otyłość sprzyja astmie, ale również astma - otyłości. Z nowych badań wynika, że ryzyko otyłości jest wyższe zwłaszcza wśród osób z astmą...

zobacz więcej

Przeglądu badań naukowych dokonali naukowcy z Queen Mary University of London i University of Edinburgh. Wnioski stoją w sprzeczności z poprzednim przeglądem Cochrane, który wskazywał na zmniejszenie liczby ataków astmy u osób przyjmujących witaminę D.


Jednak przegląd nie wykazał żadnej szkody związanej z przyjmowaniem witaminy D i nie zbadał innych możliwych korzyści zdrowotnych.


– Niedobór witaminy D został powiązany ze zwiększonym ryzykiem ciężkich ataków astmy, a nasz poprzedni przegląd Cochrane, opublikowany w 2016 r., wykazał, że witamina D zmniejsza ryzyko ataków astmy – powiedział prof. Adrian Martineau z Queen Mary University w Londynie.


– Jednak od tego czasu opublikowano więcej badań, a kiedy uwzględniliśmy dodatkowe dane w naszym zaktualizowanym przeglądzie, ogólne wyniki uległy zmianie. Odkryliśmy, że suplementy witaminy D nie miały wpływu na ryzyko ataków astmy ani na kontrolę objawów astmy w porównaniu z placebo – podkreślił. 


Profesor Martineau i jego współpracownicy przeanalizowali wyniki 20 randomizowanych badań kontrolowanych – w tym dane dotyczące 1155 dzieci i 1070 dorosłych chorych na astmę. Poprzedni przegląd obejmował dziewięć badań (łącznie 1093 osoby).

Dwulatek wyrzucony z samolotu za brak maseczki. Tłumaczenia o astmie nie pomogły [WIDEO]

Szokujący incydent na pokładzie samolotu linii American Airlines w Dallas (USA). Załoga samolotu wyrzuciła z pokładu 2-letniego chłopca wraz z jego...

zobacz więcej

Wyniki badań


Większość pacjentów biorących udział w badaniach miała astmę łagodną do umiarkowanej.


Porównując pacjentów, którym przydzielono suplement witaminy D, z pacjentami, którym przydzielono placebo, naukowcy nie stwierdzili statystycznie istotnej różnicy w liczbie osób, które doświadczyły ataku astmy wymagającego leczenia sterydami.


W przeglądzie nie stwierdzono żadnego wpływu przyjmowania witaminy D na kontrolę astmy, nawet u osób które w momencie przystępowania do badań miały niedobór tej witaminy.


– W przeciwieństwie do naszego poprzedniego przeglądu na ten temat zaktualizowany przegląd nie stwierdza, by witamina D zapewniała ochronę przed atakami astmy lub poprawiała kontrolę jej objawów. Jednak badania objęte przeglądem nie obejmowały wielu osób z ciężką astmą lub z bardzo niskim poziomem witaminy D we krwi. Są to więc obszary, w których nadal potrzebne są dalsze badania – zaznaczył profesor Martineau.

Bez leków na astmę nie ma igrzysk. Norwescy sportowcy wiozą duży zapas

Sztab medyczny kadry norweskich sportowców zabrał ze sobą na zimową olimpiadę w Korei Południowej znaczne zapasy leków na astmę. Chodzi o ponad 6...

zobacz więcej

Bardziej rygorystyczne kryteria włączania badań


Anne Williamson, pierwsza autorka badania (Queen Mary University of London), skomentowała: „Nie możemy być pewni, dlaczego ta zaktualizowana recenzja dała inny wynik niż nasze oryginalne badanie z 2016 r. Możliwe, że ludzie z astmą są lepiej leczeni niż wcześniej albo też ogólnie wskaźniki niedoboru witaminy D zmniejszyły się z czasem, ze względu na zwiększone spożycie suplementów lub wzbogaconej żywności”.


„ Każdy z tych czynników może przesłonić potencjalne korzyści z przyjmowania suplementów witaminy D. Bez względu na powód, te najnowsze odkrycia prawdopodobnie będą poprawne dla osób żyjących obecnie z astmą. Pokazuje to również, dlaczego tak ważne jest aktualizowanie recenzji, gdy publikowane są kolejne badania”, wyjaśniła.


Zespół recenzentów twierdzi, że zastosował bardziej rygorystyczne kryteria włączania badań w porównaniu z niektórymi innymi przeglądami. Na przykład wykluczyli badania, w których nie porównywano witaminy D z placebo oraz te, w których nie monitorowano pacjentów przez co najmniej 12 tygodni.


Większość badań uwzględnionych w przeglądzie obejmowała pacjentów przyjmujących cholekalcyferol, który jest typową postacią suplementu witaminy D. Jedno badanie, w którym stosowano kalcydiol, który jest związkiem, który organizm może wytwarzać z witaminy D, wykazało poprawę kontroli astmy u pacjentów przyjmujących ten suplement.Recenzenci twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, czy ta forma witaminy D przynosi korzyści osobom chorym na astmę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej