RAPORT

Pogarda

Zatrzymano kolejnych „usypiaczy” z pociągów dalekobieżnych

W śledztwie zatrzymano już 25 osób (fot. SOK, CBŚP)
W śledztwie zatrzymano już 25 osób (fot. SOK, CBŚP)

Najnowsze

Popularne

Dwóch złodziei grasujących w pociągach dalekobieżnych i współpracującą z ich szajką kobietę zatrzymali funkcjonariusze CBŚP. To kolejny etap śledztwa podkarpackich „pezetów” Prokuratury Krajowej w sprawie gangu tzw. usypiaczy – bandy, która działała na trasach: Świnoujście – Przemyśl, Świnoujście – Warszawa i Zielona Góra – Warszawa.

Gang okradał ludzi w pociągach. 14 osób zatrzymanych

Policjanci z CBŚP zatrzymali 14 osób w śledztwie dotyczącym gangu, którego członkowie okradali podróżnych w pociągach dalekobieżnych. Wśród...

zobacz więcej

Na polecenie Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie funkcjonariusze CBŚP zatrzymali kolejne trzy osoby z tzw. gangu usypiaczy, działającego w pociągach dalekobieżnych „Przemyślanin” (Świnoujście – Przemyśl), „Uznam” (Świnoujście – Warszawa) oraz „Zielonogórzanin (Zielona Góra – Warszawa).

 

– Prokurator przedstawił Januszowi P. (z woj. śląskiego) zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia trzech kradzieży zuchwałych. Janusz M. (z woj. śląskiego) usłyszał zarzut dokonania jednej kradzieży szczególnie zuchwałej, a podejrzanej Izabeli K. (z woj. mazowieckiego) ogłoszono zarzut udzielania pomocy członkom zorganizowanej grupy przestępczej w szczególności poprzez ukrywanie rzeczy pochodzących z przestępstwa. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności – poinformował prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

 

Śledczy uznali, że nie ma potrzeby kierować wniosku o aresztowanie zatrzymanych i wystarczającymi środkami zapobiegawczymi będą poręczenia majątkowe, dozory policyjny i zakaz opuszczania kraju.


Banda w starym stylu

 

Gang, do którego należało troje zatrzymanych, działał w latach 2020-21 na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego. Jego skład zmieniał się co jakiś czas, kiedy to kolejni członkowie trafiali do aresztów lub zmuszeni byli się ukrywać.

Polskie gangi wciąż okradają ciężarówki. Kolejne zatrzymania

Policjanci CBŚP ponownie uderzyli w polski gang okradający w Niemczech ciężarówki. Tym razem łupem rabusiów padły telewizory oraz pasy...

zobacz więcej

Banda stosowała jeden z najprostszych złodziejskich patentów na kolei, który nie zmienił się od dziesięcioleci.


– Typowali ofiary, oceniając je np. po jakości ubioru czy bagażu, wybierając najczęściej cudzoziemców. Potem jeden lub dwóch złodziei dosiadało się do celu. Proponowali umilenie sobie podróży „czymś mocniejszym”, częstując alkoholem. Często wzmocnionym np. lekami psychotropowymi lub nasennymi. Tak, aby szybko ofiara straciła możliwość jakiegokolwiek oporu, nawet i przytomność. Potem zabierali przede wszystkim gotówkę i np. zegarki – opowiada jeden ze śledczych.

 

„Usypiacze” byli na tyle bezczelni, że potrafili zastraszyć załogę konduktorską lub funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Nie zawsze uciekali się do gróźb.


W czasie śledztwa zatrzymano 10 osób (m.in. konduktorów oraz kierowników pociągów), którym przedstawiono zarzuty „przyjmowania w związku z pełnieniem funkcji publicznej od członków grupy przestępczej korzyści majątkowych w łącznych kwotach od 3 do 9 tys. zł w zamian za umożliwienie im dokonywania kradzieży, kradzieży zuchwałych w pociągach dalekobieżnych na szkodę podróżnych”.

Usypiali ludzi w pociągach, upijali. Służby rozbiły gang złodziei

Służby rozbiły gang okradający podróżnych w pociągach. Śledztwo Straży Ochrony Kolei, CBŚP i Prokuratury Krajowej doprowadziło do zatrzymania...

zobacz więcej

Polowanie na członków szajki i ich wspólników

 

Pierwsze uderzenie w gang usypiaczy miało miejsce w październiku 2021 r. Wtedy to ujęto siedem osób, w tym herszta grupy: 30-letniego Roberta B. czterech podejrzanych wpadło w jednym z hoteli na terenie Wielkopolski.


Najprawdopodobniej byli właśnie „w trasie”. Stąd w ich pokojach znaleziono m.in. środki farmakologiczne i narzędzia wykorzystywane podczas dokonywania przestępstw. Zabezpieczono wówczas także pewną sumę pieniędzy w złotówkach i euro.

 

Członkowie złodziejskiego komanda trafili do aresztów. Niespełna pół roku później zatrzymano kolejnych 13 osób, w tym opisywanych już pracowników kolei.


Łącznie zarzuty usłyszało już 25 osób. Pomimo zatrzymań, do jakich doszło w ostatnich dniach, śledczy zapowiadają kolejne podobne działania.

 

Służby apelują do osób, które padły ofiarą podobnych kradzieży, a nie zgłosiły tego faktu organom ścigania, o kontakt z policjantami CBŚP pod numerem telefonu (+48) 477 218 984.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej