RAPORT

Pogarda

Setki tysięcy osób na ulicach. Francuzi przeciwko reformie emerytalnej

Francuzi nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego (fot.  Antoine Gyori/Corbis via Getty Images)
Francuzi nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego (fot. Antoine Gyori/Corbis via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

We Francji po raz trzeci od początku roku setki tysięcy osób wyszły na ulice, aby protestować przeciwko reformie emerytalnej. W wielu branżach odbyły się też strajki. Mimo protestów i sprzeciwu opinii publicznej, rząd podtrzymuje swoje plany podwyższenia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.

Wielką Brytanią i Francją wstrząsają największe od lat protesty społeczne

Wielkie emocje w Wielkiej Brytanii wywołuje projekt „ustawy antystrajkowej”, którą usiłuje uchwalić rząd premiera Rishiego Sunaka. Albion od kilku...

zobacz więcej

Według związkowców, w dzisiejszych demonstracjach uczestniczyły niemal dwa miliony osób. Według MSW – nieco ponad 750 tysięcy. Liczby te są niższe w porównaniu do poprzednich protestów, podczas których naliczono od jednego miliona do niemal trzech milionów manifestantów.


Spadła też liczba strajkujących w sektorach energii, transportu i oświaty. Do akcji przystąpiło o 15 procent pracowników mniej, niż w pierwszej rundzie strajków w połowie stycznia. Związkowcy przekonują, że protesty nie słabną. Przyznają jednak, że nie przynoszą one na razie efektów. Projekt ustawy trafił już do parlamentu.


Jeśli rząd dalej nie będzie nas słuchał, zaostrzymy ton. Będą twardsze, liczniejsze, masowe i bezterminowe strajki – ostrzegł szef lewicowej centrali CGT Philippe Martinez.


Kolejna runda protestów planowana jest na sobotę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej