RAPORT

Pogarda

Decyzja zapadła. Stany Zjednoczone sprzedadzą Polsce kolejne wyrzutnie HIMARS

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS (fot. Dondi Tawatao/Getty Images)
Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS (fot. Dondi Tawatao/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS oraz 468 wyrzutni do zamontowania na ciężarówki Jelcz wraz z amunicją za kwotę do 10 mld dolarów – podała we wtorek należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA). W skład zamówienia wchodzi m.in. 45 rakiet ATACMS i ponad 1,5 tys. zestawów innych pocisków.

Amerykańskie i koreańskie wyrzutnie na polskich pojazdach; umowa podpisana

Dzisiaj została zawarta pierwsza umowa wykonawcza na dostawy pojazdów i podwozi specjalnych JELCZ dla modułów wieloprowadnicowych wyrzutni...

zobacz więcej

Jak podano w komunikacie DSCA, w skład zamówienia wejdzie 18 wyrzutni HIMARS, 468 zestawów do ładowania wyrzutni (do zamontowania na ciężarówek Jelcz), 45 rakiet ATACMS o zasięgu 300 km, 461 zestawów precyzyjnych rakiet GMLRS-AW, 521 zestawów GMRLS-U i 532 zestawy rakiet GMLRS o zwiększonym zasięgu do 150 km (GMLRS-ER AW), a także części zapasowe, rakiety szkoleniowe i usługi logistyczne. 


Szacowany koszt transakcji to do 10 mld dolarów. 


O sprawie chwilę wcześniej mówił szef MON Mariusz Błaszczak. Minister brał udział w gali „Człowieka Wolności” tygodnika „Sieci”, którego został laureatem. Poinformował tam, że „w ciągu najbliższych godzin Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wyda pozytywną opinię w sprawie sprzedaży systemu HIMARS, kolejnych dywizjonów, dla Wojska Polskiego”. 


W bieżącym roku do Polski ma zostać dostarczonych 20 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu HIMARS – 18 bojowych i dwie ćwiczebne – na podwoziach kołowych, kupionych przez Polskę w 2019 roku za 414 mln dolarów. HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) jest produkowany przez koncern Lockheed Martin. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej