RAPORT

Pogarda

Mołdawia: Neutralność nie wystarczy, chcemy do NATO

Mołdawia chce zacieśniać relacje z NATO (fot. Shutterstock/Michele Ursi;Bumble Dee)
Mołdawia chce zacieśniać relacje z NATO (fot. Shutterstock/Michele Ursi;Bumble Dee)

Najnowsze

Popularne

Mołdawia jest gotowa do współpracy z NATO w związku ze wzrostem zagrożenia w regionie po inwazji Rosji na Ukrainę; neutralność nie gwarantuje nam już bezpieczeństwa – ogłosił we wtorek w rozmowie z kiszyniowską telewizją Pro wicepremier i szef MSZ Nicu Popescu.

„Powtórzenie ukraińskiego scenariusza”. Rosja grozi kolejnemu krajowi

Władze Rosji grożą Mołdawii działaniami zbrojnymi za jej prozachodni kurs – napisał w poniedziałek kiszyniowski portal Deschide, wskazując na...

zobacz więcej

– Musimy rozwijać współpracę i zacieśniać relacje z NATO, aby wzmocnić nasze zdolności obronne i zagwarantować naszemu krajowi bezpieczeństwo – stwierdził Popescu. 


Minister spraw zagranicznych Mołdawii zaznaczył, że zapisana w jej konstytucji neutralność nie gwarantuje już państwu mołdawskiemu bezpieczeństwa. 


Rosyjskie groźby  


Popescu sprecyzował, że współpraca Kiszyniowa z Sojuszem Północnoatlantyckim będzie dotyczyć obszaru cyberbezpieczeństwa, a także sprowadzania przez Mołdawię uzbrojenia defensywnego i ofensywnego. 


– Potrzebujemy wsparcia, partnerstwa oraz sprzętu, aby utrzymać pokój, a także zapewnić spokój w naszym kraju – podsumował wicepremier Popescu. 


Komentatorzy odnotowują, że wypowiedź wicepremiera i szefa dyplomacji pojawia się kilka dni po groźbach wobec władz Mołdawii ze strony rosyjskich polityków. Jednym z nich był minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który na początku lutego br. zagroził, że w związku z prozachodnim kursem Mołdawia może stać się „kolejną Ukrainą”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej