RAPORT

Pogarda

Jacht ze szkła. Jednostka ma być niewidoczna na wodzie

Jozeph Forakis przedstawił projekt „Pegasusa” (fot. Jozeph Forakis)
Jozeph Forakis przedstawił projekt „Pegasusa” (fot. Jozeph Forakis)

Najnowsze

Popularne

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników wodnych podróży. Ale na razie tylko tych najbogatszych i dopiero od 2030 roku. Znany projektant Jozeph Forakis przedstawił projekt „Pegasusa” – pierwszego niewidzialnego jachtu wykonanego w całości ze szkła.

Latająca taksówka wykonała próbny lot

Elektryczny pojazd pionowego startu i lądowania firmy Volocopter wykonał próbny lot nad zatoką Marina Bay w Singapurze. Niemiecka firma jest wśród...

zobacz więcej

„Pegasus” – tak nazywa się jacht, którego projekt przedstawił znany designer Jozeph Forakis.


Jego poszycie ma być w całości wykonane z lustrzanego szkła, dzięki czemu jednostka będzie niewidoczna na wodzie. Dzięki zastosowaniu ekologicznego napędu jacht ma być też przyjazny środowisku. Jacht został stworzony z myślą o klientach dbających o swoją prywatność, ale i o przyrodę. Dzięki temu, że trudno go będzie wypatrzeć, bo jego lustrzane poszycie będzie odbijało błękit wody i nieba, ma gwarantować dyskretne podróżowanie. Ale 88-metrowa jednostka została też zaprojektowana w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na środowisko.

Zatonął jacht rosyjskiego oligarchy. Był wart 50 mln dolarów [WIDEO]

W weekend media obiegła informacja, że u wybrzeży Włoch zatonął luksusowy jacht. Teraz niezależny portal NEXTA przekazał, że jednostka należała do...

zobacz więcej

Najbliżej morza i natury 


 – Moim celem było stworzenie jachtu, który będzie jak najbliżej morza i natury, statku z chmur unoszących się nad taflą wody. Chciałem uczcić naturę. Jacht ma się w nią wtopić, stając praktycznie niewidoczny. Już czas na odważne kroki w kierunku naszego wspólnego zrównoważonego świata. „Pegasus” to odważna, ale możliwa do zrealizowania wizja niedalekiej przyszłości branży superjachtów, w której człowiek i maszyna żyją w harmonii z naturą, zamiast ze sobą konkurować lub iść na kompromis – przekonuje Jozeph Forakis.


Działający w Mediolanie i Nowym Jorku projektant zapewnia, że będzie to nie tylko pierwszy na świecie niewidoczny jacht, ale też pierwszy wydrukowany w technologii 3D. O to, by był ekologiczny, mają zadbać lustrzane panele fotowoltaiczne umieszczone w deku nadbudówki. Będą elementem napędu wodorowego – mają wytwarzać energię elektryczną, która posłuży do elektrolizy wody morskiej w celu uzyskania wodoru.


Następnie ogniwa paliwowe przekształcą wodór w energię elektryczną, która zostanie zmagazynowana w akumulatorach litowo-jonowych i wykorzystana do zasilania kapsuł azymutalnych – rodzaju silników, oraz wszystkich systemów operacyjnych i hotelowych. Oprócz zeroemisyjnego systemu zasilania na pokładzie znajdzie się wielopoziomowy ogród hydroponiczny „Drzewo Życia”, który zapewni świeżą żywność i będzie oczyszczał powietrze

Jacht amerykańskiego milionera zatopił tankowiec na Bahamach

Wart 51 mln dolarów jacht należący do amerykańskiego biznesmena, JR Ridingera, uderzył na Bahamach w tankowiec z gazem ziemnym i doprowadził do...

zobacz więcej

Tylko dla najbogatszych


„Pegasus” to na razie koncept, prace nad prototypem dopiero trwają. Uruchomienie jego produkcji projektant planuje na 2030 rok. Cena na razie nie została ujawniona, ale niewątpliwie będzie to jacht, na który pozwolić sobie będą mogli tylko najbogatsi.


Superjacht ma zostać wykonany przy użyciu zrobotyzowanej maszyny do druku 3D. Jego szkielet stanowić będzie kratownica, dzięki czemu konstrukcja będzie lekka i wytrzymała, a jednocześnie oszczędna pod względem zużycia energii i materiałów, przestrzeni i czasu. 


Minimalistyczny design ma nawiązywać do życia na łonie natury – z zewnątrz dając niczym niezakłócony widok na morskie pejzaże, a w środku dzięki dużej ilości zieleni. We wnętrzu, które składa się z czterech poziomów połączonych rzeźbionymi spiralnymi schodami, znajdą się przestronne i luksusowe kabiny dla pasażerów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej