RAPORT

Pogarda

Prototyp urządzenia tłumiącego tiki. Testuje go znany piosenkarz

 Lewis Capaldi testuje prototyp urządzenia tłumiącego objawy zespołu Tourette'a (fot. Twitter/@UoNPressOffice)
Lewis Capaldi testuje prototyp urządzenia tłumiącego objawy zespołu Tourette'a (fot. Twitter/@UoNPressOffice)

Najnowsze

Popularne

Zespół Tourette'a to zaburzenie neurologiczne, które powoduje nazywane tikami mimowolne wykonywanie ruchów, np. potrząsanie głową, lub wydawanie dźwięków, nawet przekleństw. Zwykle pojawia się już w dzieciństwie. Przyczyna zespołu Tourette'a nie jest jeszcze poznana, ale uważa się, że ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem jąder podstawnych - części mózgu, która bierze udział m.in. w regulowaniu ruchów ciała. Na razie nie ma na to leku. Dostępne terapie polegają na kontrolowaniu objawów. Na uniwersytecie w Nottingam opracowano prototyp urządzenia, które ma tłumić objawy zespołu Tourette'a. Jego skuteczność testuje piosenkarz Lewis Capaldi.

„Mam Tourette'a, ale on nie ma mnie” – poruszające historie

Czym są tiki, jak zachować się, gdy spotkamy osobę cierpiącą na zespół Tourette’a? Ogólnopolska kampania Tourette de Pologne ma aktywizować chorych...

zobacz więcej

Urządzenie opracowane na Uniwersytecie w Nottingham, o nazwie Neupulse przypomina zegarek albo noszony na nadgarstku krokomierz. Emituje słaby prąd, który oddziałuje na nerwy i powoduje tłumienie tików. Jego skuteczność testuje piosenkarz Lewis Capaldi, u którego jesienią stwierdzono zespół Tourette'a.


Zasada działania urządzenia jest prosta. Emitowane przez to urządzenie słabe dawki prądu elektrycznego łagodnie stymulują nerwy w nadgarstku, co wpływa na struktury mózgowe odpowiedzialne za wywoływanie tików. Neopulse jest sparowane z aplikacją na smartfony, która pomaga użytkownikowi monitorować objawy i rozpoznać czynniki, które łagodzą lub wyzwalają tiki. Pierwsze próby z udziałem Capaldiego wypadły pomyślnie. Jak podaje „Mail Online”, piosenkarz stwierdził, że nowe urządzenie faktycznie tłumi tiki głowy i ramion.


Capaldi pokłada w Neopulse ogromne nadzieje. We wrześniu zeszłego roku 26-letni wokalista przyznał, że przyjmuje zastrzyki z botoksu, aby kontrolować tiki. Nowe urządzenie może więc zmienić jego życie.


Zadowolony z testów jest też profesor Stephen Jackson, który kieruje badaniami. Jego zdaniem efekty działania urządzenia u muzyka są spektakularne. „Lewis stwierdził, że stymulacja sprawiła, że poczuł się spokojniejszy, a urządzenie wyraźnie stłumiło tiki głowy i ramion, które mogą być dla niego dość bolesne” – powiedział w rozmowie z „Mail Online” naukowiec.


Urządzenie jest jeszcze w fazie prototypu, jego testy kliniczne rozpoczęły się w 2022 roku. Twórcy urządzenia twierdzą, że zmniejszyło ono częstotliwość tików u 75 proc. uczestników badań klinicznych.


U Lewisa Capaldiego zespół Tourette'a zdiagnozowano we wrześniu. – Mówię o tym głośno, ponieważ nie chcę, by ludzie myśleli, że biorę kokainę czy coś w tym rodzaju. Moje ramię drga, gdy jestem podekscytowany, szczęśliwy, zdenerwowany lub zestresowany. To przypadłość, z którą da się żyć. Nie jest tak straszne, jak wygląda – wyjawił wtedy szkocki muzyk. O swojej przypadłości opowiedział podczas live'u na Instagramie, tłumacząc, że czasami tiki bywają nieprzyjemne, a nawet bolesne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej