RAPORT

Pogarda

Prezydent Słowacji: Grupa Wyszehradzka przechodzi kryzys tożsamości

Zuzanna Czaputova (fot. Robert Nemeti/Anadolu Agency via Getty Images)
Zuzanna Czaputova (fot. Robert Nemeti/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Grupa Wyszehradzka przechodzi kryzys tożsamości, a tworzące ją państwa nie są zgodne w istotnych sprawach dotyczących praworządności i pomagania Ukrainie – stwierdziła po spotkaniu z kończącym urzędowanie czeskim prezydentem Miloszem Zemanem prezydent Słowacji Zuzanna Czaputová. Jak dodała, „zależy nam oczywiście na dobrosąsiedzkich relacjach i wymianie kulturalnej. Jednak jeśli chodzi o polityczny przekaz tego formatu, to należy zastanowić się, jaką wartość dodaną przynosi poszczególnym państwom V4”.

Premierzy Polski i Słowacji obserwowali manewry Grupy Wyszehradzkiej. „Wierzymy, że Ukraina...”

Musimy mieć armię tak silną, żeby najlepiej nigdy nie musiała walczyć, dlatego inwestujemy w jej modernizację – mówił premier Mateusz Morawiecki...

zobacz więcej

Grupa Wyszehradzka powinna określić sens i cel swojego istnienia – stwierdziła słowacka prezydent.  


Zuzana Czaputová stwierdziła, że potrzebę współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier określa położenie geograficzne tych państw, które jest ważniejsze niż długość mandatu poszczególnych polityków.


Milosz Zeman, przebywający na Słowacji z pożegnalną wizytą, powiedział, że przez lata – również jako premier Czech – opowiadał się za rozszerzeniem Grupy Wyszehradzkiej o Słowenię. – Słowenia była tym bardzo zainteresowana. Nie zostało to wysłuchane. Miałem wrażenie, że moi partnerzy traktują Wyszehrad jako elitarny klub – stwierdził prezydent Czech dodając, że „przeciwko rozszerzeniu V4 występowały przede wszystkim Węgry”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej