RAPORT

Pogarda

Kolejna rocznica śmierci Jana Olszewskiego. Złożono wieniec na grobie premiera

Uroczystości na grobie Jana Olszewskiego (fot. KPRP)
Uroczystości na grobie Jana Olszewskiego (fot. KPRP)

Najnowsze

Popularne

W czwartą rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego minister Paweł Szrot złożył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wieniec na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, gdzie spoczywa szef rządu z lat 1991-92 – poinformowano na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

„Spojrzeć ludziom prosto w oczy”. Wystawa poświęcona Janowi Olszewskiemu

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 7 lutego odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej byłemu premierowi Janowi Olszewskiemu pt. „Spojrzeć...

zobacz więcej

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbyła się uroczystość z okazji 4. rocznicy śmierci Jana Olszewskiego. Obok przedstawicieli prezydenta RP w uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

„W imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek kwiaty na grobie śp. premiera złożyła wicemarszałek Małgorzata Gosiewska” – poinformowano w mediach społecznościowych Kancelarii Sejmu RP.

 

Kim był premier Olszewski?

 

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie w rodzinie związanej z polską tradycją niepodległościową; jego stryjeczny brat matki Stefan Okrzeja tworzył Organizację Bojową PPS, po czym został stracony z wyroku władz carskich na stokach Cytadeli w 1905 r.; stał się symbolem walki o sprawę polską.

 

Czytaj także: Odsłonięcie pomnika Jana Olszewskiego. „Dążył do tego, aby Polska była silna i niepodległa”

 

Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem pPowstania warszawskiego. W okresie PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych.


Uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników, a następnie Solidarności. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu.


Od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. pełnił urząd premiera rządu RP, w pierwszym po wojnie Sejmie wybranym w całkowicie wolnych wyborach.

 

W latach 2006-10 Jan Olszewski pełnił funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

Zmarł 7 lutego 2019 r.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej