RAPORT

Pogarda

PKP obniża ceny biletów na pociągi. Sprawdź, co się zmieni

Zmiana taryfikatora już od marca (fot. arch.PAP/Grzegorz Jakubowski)
Zmiana taryfikatora już od marca (fot. arch.PAP/Grzegorz Jakubowski)

Najnowsze

Popularne

PKP Intercity obniża od 1 marca ceny biletów. Ceny bazowe na połącznia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15 proc. O tym, że do końca lutego zostanie wdrożony nowy taryfikator biletów PKP zakładający obniżki cen informował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Ceny biletów na pociągi PKP będą niższe. Premier podał datę

Najpóźniej do końca lutego ma zostać wdrożony nowy taryfikator biletów PKP zakładający obniżki cen – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał,...

zobacz więcej

Spółka wyjaśniła, że wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 r. w ramach umowy dotyczącej świadczenia usług publicznych. 

  

Przewoźnik podkreślił, że ceny biletów wracają tym samym do poprzedniego poziomu, sprzed 11 stycznia, kiedy wszedł w życie nowy cennik. Od 11 stycznia obowiązuje nowy cennik biletów PKP Intercity.


Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów przewoźnik uzasadnił wzrostem cen prądu. 

  

W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych obniżone będą także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu. 

  

Spółka przekazała, że osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych. 

Droższe bilety na kolei. Wszyscy podnieśli ceny, nie wszyscy mogli skorzystać z pomocy

PKP Intercity nie mieści się w kryteriach pomocowych wydanych przez Komisję Europejską, dlatego rząd nie mógł zamrozić cen energii elektrycznej dla...

zobacz więcej

PKP Intercity przypomniało, że przedmiotem obowiązującej między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury umowy jest świadczenie przez PKP Intercity usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021-30. 

  

Jak pod koniec stycznia tego roku poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, w tym roku w ramach umowy PSC PKP Intercity otrzyma 1 mld 290 mln i dodatkowo 575 mln z budżetu. 

  

Przewoźnik wyjaśnił, że zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający ze zwyżki cen energii elektrycznej. W 2019 r. koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 r. prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie 1,5 mld zł brutto. 

PKP Intercity oferuje podróże czterema kategoriami pociągów. Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) to połączenia ekonomiczne, zaś Express InterCity (EIC) i obsługiwane pojazdami Pendolino Express InterCity Premium (EIP) to połączenia ekspresowe. Największą popularnością cieszą się pociągi TLK i IC – w 2022 r. wybrało je ponad 90 proc. osób podróżujących z PKP Intercity. 

Manipulacja ws. cen biletów PKP Intercity w TVN24. Ekspert krytykuje materiał, w którym się pojawił

„Chwytliwa teza, że bilety PKP IC są droższe niż DB, jest nieprawdziwa. Tłumaczyłem to 5 minut...” – napisał na Twitterze Jakub Madrjas –...

zobacz więcej

Spółka przypomniała, że ceny biletów na przejazdy z PKP Intercity kształtowane są dynamicznie; oznacza to, że cena biletu nie jest zależna od wyprzedzenia z jakim kupowany jest bilet.


Dostępność poszczególnych biletów promocyjnych zależy od popularności danego pociągu. Oznacza to, że czasami wystarczy wybrać pociąg o nieco mniej popularnej godzinie, by kupić dużo tańszy bilet. 

  

Dzięki zróżnicowanym progom promocyjnym możliwe jest np. kupienie biletu na połączenie EIP obsługiwane pojazdem Pendolino na trasie Warszawa – Kraków czy Warszawa – Gdańsk nawet za 49 zł, a w pociągach kategorii TLK i IC już za 19 zł. 

  

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki informował na konferencji, że najpóźniej do końca lutego ma zostać wdrożony nowy taryfikator biletów PKP zakładający obniżki cen.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej