RAPORT

Pogarda

Trzęsienie ziemi w Turcji. Polscy strażacy jeszcze dziś chcą włączyć się w akcję ratunkową

Najnowsze

Popularne

Polscy strażacy jeszcze dziś chcą włączyć się w akcję ratunkową w dotkniętej trzęsieniem ziemi Turcji. Komendant główny państwowej straży pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak powiedział w TVP Info, że nasi funkcjonariusze zmierzają do miasta Adiyaman na północny wschód od Gaziantep. Będą tam dowodzić ratownikami z innych krajów.

Ogromny pożar w Turcji. Już drugi dzień płonie port w Iskenderun [WIDEO]

Pożar, który wybuchł w porcie na terenie, na którym doszło do trzęsienia ziemi, trwa już drugi dzień – poinformował serwis Sky News.

zobacz więcej

Szef PSP zaznaczył, że od razu po przybyciu na miejsce polscy strażacy rozpoczną działania ratunkowe. Andrzej Bartkowiak podał przykłady kontaktowania się uwięzionych pod gruzami osób ze swoimi rodzinami. Liczy, że lokalne władze będą miały informacje, gdzie od razu po przybyciu polscy strażacy mogą rozpocząć poszukiwania. 

 
Andrzej Bartkowiak dodał, że pod dowództwem polskiej ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR będą także ratownicy z innych krajów. W konwoju, który zmierza do Adiyaman, jadą dwa autokary i dwa tiry ze sprzętem.


Pod dowództwem Polaków w akcji mogą także służyć ratownicy z Cypru i Algierii. Miasto, do którego jadą polscy strażacy, zamieszkuje 300 tys. osób i wielu z nich potrzebuje pomocy. 

 
Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych wstrząsów na granicy Turcji i Syrii wzrosła do ponad 5 tys. osób. W Turcji rannych zostało ponad 15,5 tys. osób, w Syrii około 3,5 tys. Spod gruzów w Turcji uratowano około 8 tys. osób z 4 tys. 758 budynków. 

 
Tureckie i syryjskie zespoły reagowania na katastrofy informują, że w kilku miastach ponad 5600 budynków – w tym wiele wielopiętrowych budynków mieszkalnych – jest zrównanych z ziemią. Tysiące zostało uszkodzonych. Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej