RAPORT

Pogarda

Ekonomista: Podwyżek stóp procentowych w tym cyklu już nie będzie

RPP nie podwyższy stóp procentowych (fot. Shutterstock/Sheviakova Kateryna)
RPP nie podwyższy stóp procentowych (fot. Shutterstock/Sheviakova Kateryna)

Najnowsze

Popularne

Rada Polityki Pieniężnej nie podwyższy stóp procentowych na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu – powiedział ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

Inflacja poniżej 10 proc.? Najnowsze prognozy

Gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza – powiedział w środę wiceminister finansów Artur...

zobacz więcej

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. 

 

– RPP nie podwyższy stóp procentowych. W tym cyklu już podwyżek nie będzie, następnym ruchem będzie obniżka stóp – powiedział ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. 

 

Jedną z przyczyn, dla której ekonomiści nie spodziewają się podwyżki stóp, jest oczekiwany spadek inflacji. Wprawdzie analitycy uważają, że szczyt inflacji będziemy mieli w lutym, ale nawet w tym przypadku spodziewany jest on na poziomie niższym niż jeszcze kilka miesięcy temu. 

 

– Oczekujemy, że w lutym inflacja sięgnie 18,6 proc. Wcześniej mieliśmy prognozę, że będzie to blisko 20 proc., a więc nasza prognoza spadła na przestrzeni kilku tygodni o ponad 1 pkt. proc. – powiedział Bartkiewicz. 

 

Obecnie główna stopa procentowa NBP, czyli stopa referencyjna, wynosi 6,75 proc.


Ostatnia podwyżka stóp procentowych w Polsce miała miejsce na początku września 2022 r. Wcześniej, w ostatnim cyklu podwyżek Rada podnosiła stopy procentowe 11 razy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej