RAPORT

Pogarda

Zły Orlen, zaufany Rosnieft. Jak w niemieckich mediach bojkotują polski biznes

Rafineria w Schwedt w północno-wschodniej części Niemiec, przy granicy z Polską (fot. Omer Messinger/Getty Images)
Rafineria w Schwedt w północno-wschodniej części Niemiec, przy granicy z Polską (fot. Omer Messinger/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W żadnym wypadku niemiecki rząd nie powinien przekazywać Orlenowi akcji w rafinerii PCK Schwedt – grzmi publicysta niemieckiego magazynu „Tichys Einblick” Klaus-Rüdiger Mai . Oskarża przy tym stronę polską o naciski na rząd w Berlinie czy blokowanie przeładunku ropy. Z jednej strony przestrzega przed „uzależnieniem się od Polski”, z drugiej – z nieskrywanym sentymentem wspomina dotychczasowego głównego udziałowca rafinerii: reżimowy rosyjski koncern Rosnieft.

„Optymalna droga wiedzie przez Gdańsk”. Dzięki polskiej pomocy Niemcy niezależne od rosyjskiej ropy

„Federalny minister gospodarki Robert Habeck planuje rychłe wstrzymanie importu rosyjskiej ropy. Jak dotąd głównym problemem było zaopatrzenie w...

zobacz więcej

„Tichys Einblick” to wydawany głównie w internecie magazyn dla – jak sam się określa – „liberalno-konserwatywnej elity”. W jednym z ostatnich artykułów, który ukazał się na łamach portalu, dużo uwagi poświecono rafinerii w Schwedt – najważniejszemu dostawcy produktów naftowych dla Berlina i Brandenburgii. Zakład znajduje się w północno-wschodniej części Niemiec, nad Odrą, przy granicy z Polską. 

 

Rosnieft ważnym graczem na niemieckim rynku 

 

Odkąd po rosyjskiej inwazji na Ukrainę rząd w Berlinie zdecydował o wywłaszczeniu rosyjskiego koncernu Rosnieft i powierzeniu jego aktywów w zarząd Federalnej Agencji ds. Sieci, wiele mówiło się o możliwości zbycia udziałów Rosnieftu zagranicznemu partnerowi. 

 

Warto wspomnieć, że Rosnieft kontroluje w Niemczech 12 proc. przemysłu rafineryjnego, w tym m.in. 54,17 proc. udziałów w rafinerii PCK Schwedt. 

 

PKN Orlen przejmie kontrolę nad rafineią w Schwedt? 

 

Na początku 2023 r. pojawił się doniesienia wskazujące na to, że to polski PKN Orlen może przejąć pakiet większościowy w PCK Schwedt. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa potwierdziła wówczas, że warunkiem dalszych rozmów o wspólnej dywersyfikacji dostaw ropy był „dobry gest Niemiec, czyli wyzbycie się udziałów rosyjskiego Rosnieftu”.


To się stało, jednak niekoniecznie przejąć miałby je koncern z Płocka. Biznesowe rozmowy są prowadzone, ale poufnie

Stanowczo przeciwko scenariuszowi przekazania udziałów we wschodnioniemieckiej rafinerii protestuje publicysta Klaus-Rüdiger Mai. Zarzuca Polsce, że ta nie pozwala statkom na rozładunek w porcie w Gdańsku, blokując dostawy ropy do rafinerii PCK w Schwedt

 

Rosyjskie sentymenty 


Embargo na rosyjską ropę. Niemcy szukają ratunku w Polsce i Kazachstanie

Na krótko przed planowanym wstrzymaniem importu ropy z Rosji niemiecki rząd poszukuje nowych źródeł zaopatrzenia dla rafinerii PCK w Schwedt w...

zobacz więcej

Jak twierdzi, w ten sposób „Polacy (…) wywierają presję; coraz bardziej staje się ona szantażem w celu wywłaszczenia głównego akcjonariusza PCK – Rosnieftu, który zawsze okazywał się wiarygodny”. 

 

Rosyjskim sentymentom ani trochę nie ustępuje antypolska narracja. Dalej czytamy: „Jeśli PKN Orlen przejmie akcje Rosnieftu, na co zdają się naciskać Polacy, Niemcy staną się zależne od Polski. Shell, drugi największy akcjonariusz PCK, sygnalizował, że chce sprzedać swoje udziały” – ubolewa Mai. 

 

Wrogo wobec Polski 

 

Jego zdaniem chodzi nie tylko o pozbycie się rosyjskiego „zaufanego” koncernu, ale też przejęcie przez Orlen udziałów, co miałoby zapewnić polskiemu gigantowi naftowemu „dotacje przewidziane dla rafinerii w Schwedt przez Unię Europejską, rząd federalny i kraj związkowy Brandenburgia”. 

 

„W każdym razie Polska nie działa w sposób przyjazny czy ugodowy” – podsumowuje autor „Tichys Einblick”. 

 

Zobacz także: Rosyjski oligarcha z „listy Putina” przejmie lotnisko w Niemczech? Trwa sprzedaż 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej