RAPORT

Pogarda

Kuriozalne praktyki w magistracie. Akt oskarżenia przeciw byłemu prezydentowi Świętochłowic

Dawid K. w przeszłości związany był z PO (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
Dawid K. w przeszłości związany był z PO (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi Świętochłowic Dawidowi K. i 10 innym osobom, w tym podległym mu urzędnikom. Oskarżonym zarzucono w sumie 36 przestępstw, w tym przekroczenia uprawnień, fałszerstwa w dokumentacji urzędowej i oszustwa.

Afera fakturowa w Inowrocławiu. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego w Iławie akt oskarżenia w sprawie tzw. afery fakturowej w Urzędzie Miasta...

zobacz więcej

Gliwicka prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie w listopadzie 2017 r. po zawiadomieniach złożonych m.in. przez lokalnych działaczy samorządowych,. Dotyczyły nieprawidłowości w świętochowskim magistracie, gdy prezydentem miasta był Dawid K. 

  

Śledczy podają, że jeden z wątków aktu oskarżenia dotyczy nadużyć przy przyznawaniu nagród uznaniowych w Urzędzie Miasta Świętochłowice. 

 

„Ustalono, że w okresie od 2011 do 2018 r. apanaże te były przyznawane bez zachowania wymaganej przepisami procedury, w wysokości rażąco przekraczającej ich celowość i zasadność” – wskazują śledczy. 

 

Przykładowo zastępca Dawida K. – Bartosz K. – otrzymał nagrody za kilkuletni okres pracy w wysokości ponad 880 tys. zł. W ocenie prokuratury działanie to stanowiło „przekroczenie uprawnień wynikających z ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o finansach publicznych i ustawy kominowej”. 

Jest akt oskarżenia przeciwko gangsterom powiązanym z gangiem obcinaczy palców

Akt oskarżenia przeciwko osobom powiązanym z grupą mokotowską i tzw. grupą obcinaczy palców skierowała do sądu prokuratura. Wśród oskarżonych jest...

zobacz więcej

Kolejny wątek dotyczył poświadczenia nieprawdy w dokumentach kadrowych i finansowych w związku z fikcyjnym zatrudnieniem dwóch kobiet w jednostce samorządu, do czego miało dojść w 2011 r. Kobiety oficjalnie pracowały na rzecz Urzędu Miasta, lecz w rzeczywistości wykonywały prywatne zlecenia na rzecz Dawida K. i jego żony w Katowicach – dodaje prokuratura. 

  

Podstępne działania i listy wyborcze


W akcie oskarżenia zarzucono także nieprawidłowości w użytkowaniu samochodów służbowych, wykorzystania publicznej infrastruktury do drukowania materiałów wyborczych, a także pokrycie kosztów druku z pieniędzy publicznych. 

   

Sam Dawid K. został też oskarżony w związku z naruszeniami dokonanymi przy przeprowadzaniu wyborów – chodzi o wybory do Rady Miejskiej w Świętochłowicach. 

 

„Jak wykazało śledztwo, Dawid K. swoim podstępnym działaniem doprowadził do wpisania go na listę wyborczą do rady miejskiej, pomimo, że nie miał uprawnień, by skorzystać z biernego prawa wyborczego w tych wyborach. Uzyskał fikcyjne zameldowanie, a następnie złożył oświadczenie o zamieszkiwaniu na terenie Świętochłowic. W ten sposób wbrew przepisom prawa znalazł się na liście wyborczej w 2014 i 2018 r.” – podaje gliwicka prokuratura. 

Aktem oskarżenia objęto też działania podjęte przez samorządowców wobec wezwanej do budynku Urzędu Miasta Świętochłowice policji. Osoby te ukrywały się przed funkcjonariuszami w jednym z pomieszczeń, usiłując uniemożliwić realizację czynności. 

   

Dawidowi K. przedstawiono łącznie 11 zarzutów, byłemu zastępcy prezydenta Bartoszowi K. – pięć zarzutów, również pięć zarzutów usłyszała Eva G. (poprzednio Ewa J.), pełniąca funkcję Sekretarza Miasta. Oskarżonym grozi – w zależności od przedstawionych zarzutów – od 3 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej