RAPORT

Pogarda

Chiny z dostępem do danych użytkowników Facebooka? Senatorowie piszą do Zuckerberga

Facebook wiedział o aktywności chińskich informatyków? (fot. Pexels)
Facebook wiedział o aktywności chińskich informatyków? (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Amerykańscy senatorowie Mark Warner z Partii Demokratycznej i Marco Rubio z Partii Republikańskiej poinformowali, że wysłali list do dyrektora generalnego Meta Marka Zuckerberga, w którym ujawniają, że programiści Facebooka w Chinach i innych krajach mieli nieuprawniony dostęp do wrażliwych danych użytkowników serwisu.

Coraz więcej chińskich balonów. „Przelatywały za prezydentury Trumpa”

Chińskie balony zwiadowcze trzykrotnie przelatywały nad terytorium USA za rządów poprzedniej administracji, choć trwało to znacznie krócej niż...

zobacz więcej

Senatorowie Warner i Rubio sformułowali taki wniosek na podstawie dokumentów Facebooka ujawnionych podczas sporu sądowego z 2018 r. w północnym dystrykcie Kalifornii, do których dotarli.


„Z tych dokumentów wynika, że Facebook wiedział, co najmniej od września 2018 r., że setki tysięcy programistów w krajach, które Facebook określił jako »wysokiego ryzyka«, w tym w Chińskiej Republice Ludowej, miało dostęp do wrażliwych danych użytkowników” – napisali.


Analiza wewnętrznych dokumentów Meta wykazała – piszą senatorowie – że prawie 90 tys. programistów w Chinach uzyskało dostęp do informacji o użytkownikach serwisu, w tym danych profilowych, zdjęć i prywatnych wiadomości, mimo że Facebook nigdy nie był w stanie działać w Chinach. Ich zdaniem ponad 42 tys. programistów w Rosji i tysiące w Iranie i Korei Północnej również miało dostęp do tych informacji.


„Mamy poważne obawy co do zakresu, w jakim ten dostęp mógł umożliwić zagranicznym służbom wywiadowczym działalność, począwszy od zagranicznych złośliwych wpływów, a skończywszy na szpiegowaniu i kontrwywiadzie” – napisali senatorowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej