
Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka w Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 roku, czyli od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) na Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy...
zobacz więcej
Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, np. Bożego Narodzenia i Jordanu.
Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.
W poniedziałek o rezygnacji z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i przejścia na nowe daty obchodzenia świąt stałych poinformował w Kijowie wiernych Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.
Jak podał o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK, decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie. – Dużą rolę w tej dyskusji odegrało hasło „Precz od Moskwy!”, które oznaczało, że nie chcemy obchodzić np. Bożego Narodzenia w tym samym czasie co w Rosji – powiedział.
Po zmianach, które wejdą w życie za kilka miesięcy, Boże Narodzenie będzie na Ukrainie obchodzone w takim terminie jak w krajach zachodnich, czyli 25 grudnia, a nie, jak do tej pory, 7 stycznia. W przypadku świąt ruchomych, takich jak Wielkanoc, zostaną zachowane dotychczasowe zasady.
W ciągu najbliższych 10 dni Rosja planuje rozpocząć nową ofensywę na dużą skalę – donosi brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na...
zobacz więcej
Tłumacząc decyzję Synodu UKGK o zmianie kalendarza abp Szewczuk mówił, że jeszcze na początku 2022 r. sprawa ta dzieliła wiernych. – W ostatnim półroczu doszło jednak do zmiany w podejściu ludzi Kościoła do tego problemu – wskazał.
O. Jaciw tłumaczy, że o potrzebie reformy kalendarza dyskutowało się w jego Kościele od dawna. – Potrzeba tej reformy dojrzewała od lat. Kalendarz juliański odstaje od gregoriańskiego, według którego żyjemy, na 13 dni – powiedział.
Kościół greckokatolicki powstał w 1596 roku w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek. Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami oraz odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.
Przez wielu Ukraińców uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy – w Polsce.
Największe skupiska wiernych są na Warmii i Mazurach, w okolicach Koszalina, Wrocławia i Przemyśla. Rozproszenie wiernych tej cerkwi w Polsce wynika z przesiedleń ludności z południa kraju w ramach akcji „Wisła” w 1947 r.
Wcześniej Prawosławny Kościół Ukrainy, który uzyskał autokefalię w 2018 r., ogłosił, że jego parafie mogą przechodzić na kalendarz liturgiczny według nowego stylu, spełniając przewidziane dla tego procedury.