RAPORT

Pogarda

Eparchie kościoła greckokatolickiego zmienią kalendarz świąt. „Precz od Moskwy!”

W Polsce do Kościoła greckokatolickiego należy kilkadziesiąt tysięcy wiernych (fot. Pexels)
W Polsce do Kościoła greckokatolickiego należy kilkadziesiąt tysięcy wiernych (fot. Pexels)

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka w Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 roku, czyli od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) na Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy...

zobacz więcej

Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, np. Bożego Narodzenia i Jordanu.


Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.


W poniedziałek o rezygnacji z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i przejścia na nowe daty obchodzenia świąt stałych poinformował w Kijowie wiernych Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.


Jak podał o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK, decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie. – Dużą rolę w tej dyskusji odegrało hasło „Precz od Moskwy!”, które oznaczało, że nie chcemy obchodzić np. Bożego Narodzenia w tym samym czasie co w Rosji – powiedział.


Po zmianach, które wejdą w życie za kilka miesięcy, Boże Narodzenie będzie na Ukrainie obchodzone w takim terminie jak w krajach zachodnich, czyli 25 grudnia, a nie, jak do tej pory, 7 stycznia. W przypadku świąt ruchomych, takich jak Wielkanoc, zostaną zachowane dotychczasowe zasady.

„FT”: Rosja rozpocznie nową ofensywę w ciągu 10 dni

W ciągu najbliższych 10 dni Rosja planuje rozpocząć nową ofensywę na dużą skalę – donosi brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na...

zobacz więcej

Dyskusja od dawna


Tłumacząc decyzję Synodu UKGK o zmianie kalendarza abp Szewczuk mówił, że jeszcze na początku 2022 r. sprawa ta dzieliła wiernych. – W ostatnim półroczu doszło jednak do zmiany w podejściu ludzi Kościoła do tego problemu – wskazał.


O. Jaciw tłumaczy, że o potrzebie reformy kalendarza dyskutowało się w jego Kościele od dawna. – Potrzeba tej reformy dojrzewała od lat. Kalendarz juliański odstaje od gregoriańskiego, według którego żyjemy, na 13 dni – powiedział.


Kościół greckokatolicki powstał w 1596 roku w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek. Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami oraz odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.Przez wielu Ukraińców uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy – w Polsce.


Największe skupiska wiernych są na Warmii i Mazurach, w okolicach Koszalina, Wrocławia i Przemyśla. Rozproszenie wiernych tej cerkwi w Polsce wynika z przesiedleń ludności z południa kraju w ramach akcji „Wisła” w 1947 r.


Wcześniej Prawosławny Kościół Ukrainy, który uzyskał autokefalię w 2018 r., ogłosił, że jego parafie mogą przechodzić na kalendarz liturgiczny według nowego stylu, spełniając przewidziane dla tego procedury.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej