RAPORT

Pogarda

Ukraiński Kościół Greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

Zwierzchnik UKGK abp Światosław Szewczuk (fot. Hennadii Minchenko / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Zwierzchnik UKGK abp Światosław Szewczuk (fot. Hennadii Minchenko / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) na Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Boże Narodzenie na Ukrainie. Abp Szewczuk: Matka Boża jest częścią ludzkości

Dzisiaj jest dzień bardzo bogaty w treści duchowe, teologiczne, jakie daje nam nasza bizantyjska tradycja duchowa i liturgiczna – wskazał...

zobacz więcej

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK. – (...) Nie chcemy obchodzić na przykład Bożego Narodzenia w tym samym czasie, kiedy obchodzone jest w Rosji – powiedział.

 

Zmiana kalendarza liturgicznego na Ukrainie

 

Po zmianach, które wejdą w życie za kilka miesięcy, Boże Narodzenie będzie na Ukrainie obchodzone w takim terminie jak w krajach zachodnich, czyli 25 grudnia, a nie jak do tej pory 7 stycznia. W przypadku świąt ruchomych, takich jak Wielkanoc, zostaną zachowane dotychczasowe zasady.

 

Tłumacząc decyzję synodu UKGK o zmianie kalendarza abp Szewczuk mówił, że jeszcze na początku 2022 r. sprawa ta dzieliła wiernych. – W ostatnim półroczu doszło jednak do zmiany w podejściu ludzi Kościoła do tego problemu – wskazał.

 

Zwierzchnik UKGK zaznaczył, że wiernym, którzy nie będą gotowi na takie zmiany, pozostawiono możliwość korzystania z kalendarza juliańskiego do 2025 r. Zapewnił też, że zmiana kalendarza liturgicznego jest wynikiem konsultacji z duchownymi oraz parafianami.

 

Czytaj także: Rosyjski Kościół Prawosławny wzywa do wojny. „To przypomina doktrynę ISIS”

 

– Nie chcieliśmy nikomu niczego narzucać, nikogo do niczego zmuszać. Przeprowadziliśmy konsultacje, a w niektórych miejscach nawet sondaże; poparcie dla zmian wyniosło ponad 90 procent i to prawie w każdej eparchii (odpowiednik zachodniej diecezji – red.) – podkreślił abp Szewczuk.

Abp Szewczuk: Mariupol apeluje do sumienia Ukrainy i świata

Ukraina przeżywa 56. dzień narodowego oporu, walki, sprzeciwu wobec rosyjskiego agresora. Ukraina przeżyła dramatyczny dzień i noc – powiedział...

zobacz więcej

O. Jaciw zaznaczył, że decyzja Synodu dotyczy jedynie terytorium Ukrainy. – Eparchie, które znajdują się poza jej granicami, w tym także w Polsce, będą samodzielnie wyznaczać, według jakiego kalendarza chcą funkcjonować – poinformował.

 

Kościół greckokatolicki a prawosławie

 

Kościół greckokatolicki powstał w roku 1596. W wyniku unii brzeskiej część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek.

 

Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami oraz odmienne kalendarz kościelny i języki liturgii.

 


Przez wielu Ukraińców uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy – w Polsce.

 

Wcześniej Prawosławny Kościół Ukrainy, który uzyskał autokefalię w 2018 r. ogłosił, że jego parafie mogą przechodzić na kalendarz liturgiczny według nowego stylu, spełniając przewidziane dla tego procedury.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej