RAPORT

Pogarda

KPO. Włochy zyskują więcej z budżetu UE niż wnoszą

Włochy odbiorcą netto w świetle budżetu UE (fot. Shutterstock)
Włochy odbiorcą netto w świetle budżetu UE (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Dzięki funduszom z Krajowego Programu Odbudowy (PNRR) Włochy przechodzą w Unii Europejskiej od roli państwa wnoszącego wkład do odbiorcy netto. Oznacza to, że kraj ten otrzymuje więcej pieniędzy niż wpłaca do budżetu UE. Trybunał Obrachunkowy podkreślił to w sprawozdaniu rocznym za 2022 r. Raport koncentruje się na stosunkach finansowych Włochy – UE oraz wykorzystaniu funduszy europejskich.

Meloni w Brukseli. „Włochy są gotowe, by stawić czoła wielkim problemom”

Głos Włoch w Europie będzie silny. Jesteśmy gotowi, by stawić czoła wielkim wyzwaniom – napisała na Twitterze szefowa włoskiego rządu Giorgia...

zobacz więcej

W 2021 r. Włochy wniosły do wydatków wspólnotowych 18,1 mld euro, a otrzymały zaś 26,7 mld euro, z czego 10,1 mld euro pochodziło z KPO. Oznacza to zmianę pozycji Włoch z płatnika na odbiorcę netto pod względem funduszy europejskich.

 

Włoskie media zwracają uwagę na problem właściwego wykorzystania funduszy unijnych przez ten kraj. „La Repubblica” zauważa jednak, że „pojawiają się pewne nieśmiałe kroki naprzód” i zaznacza, że „dostępnych pieniędzy jest zawsze więcej.”

 

Trybunał Obrachunkowy zaznacza, że nowa pozycja Włoch będzie oceniana wyłącznie na podstawie wyników programu inwestycyjnego związanego z krajowymi planami odbudowy i zwiększania odporności oraz na podstawie wdrażania ekspansywnych narzędzi przewidzianych w wieloletnich ramach finansowych obowiązujących do 2027 roku.

 

Czytaj także: Meloni spotkała się z von der Leyen. Wśród tematów energia, Ukraina, KPO

 

Trybunał w świetle „istotnych powiązań między KPO, a polityką wspieraną funduszami strukturalnymi” zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię. Jak odnotowuje, „ogólne ramy wykonania programu na lata 2014-2020 budzą pewne obawy, związane głównie ze zwiększonymi środkami ze źródeł europejskich, które nadal nie odpowiadają pozytywnej dynamice w zakresie płatności”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej