RAPORT

Pogarda

Polska solidarna nie tylko z Ukrainą. Pamiętamy o Gruzji i Saakaszwilim

Stan byłego prezydenta Gruzji pogarsza się z dnia na dzień (fot. IRAKLI GEDENIDZE / Reuters / Forum)
Stan byłego prezydenta Gruzji pogarsza się z dnia na dzień (fot. IRAKLI GEDENIDZE / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Polska jest gotowa przyjąć byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego na leczenie i zbiera w Unii Europejskiej podpisy pod apelem do władz w Tbilisi o jego zwolnienie – ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004 – 2013, odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za domniemane nadużycie władzy.

Mamulashvili: Gruzja była poligonem dla Putina

Obecność gruzińskiego legionu na Ukrainie i wspieranie jej obrony to kontynuacja walki z rosyjskim imperializmem – powiedziała w programie „Minęła...

zobacz więcej

Były prezydent przekonuje, że ten wyrok jest motywowany politycznie. Jego stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Do więzienia trafił w październiku 2021 roku; prowadził strajki głodowe. Kilka miesięcy później został przewieziony do szpitala.


W apelu do gruzińskich władz miała paść deklaracja, że jeśli Micheil Saakaszwili dostanie zgodę na leczenie za granicą i opuści Gruzję, to wycofa się z życia publicznego i nie będzie prowadził politycznej działalności tak długo, jak będzie przebywał na terytorium UE. W apelu ma być ponadto zapewnienie o poszanowaniu suwerenności Gruzji, ale też jako dramatyczna ma być określona sytuacja byłego prezydenta.


„Jeśli Saakaszwili umrze, jego śmierć położy się cieniem na relacjach z Unią Europejską, USA i NATO” – brzmi fragment listu, który widziała dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka. 


Dyplomaci z kilku krajów z naszego regionu uważają, że na spełnienie najczarniejszego scenariusza z pewnością liczy Rosja. W liście przypomniana jest też rosyjska napaść na Ukrainę, która, jak napisano, jest kolejną ofiarą rosyjskiego imperializmu, tak jak była nią Gruzja

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej