RAPORT

Pogarda

Mafiozo z ‘ndranghety złapany po ucieczce z aresztu domowego [WIDEO]

Karabinierzy złapali uciekiniera (fot. www.interno.gov.it)
Karabinierzy złapali uciekiniera (fot. www.interno.gov.it)

Najnowsze

Popularne

Karabinierzy zatrzymali seryjnego zabójcę z mafii ‘Ndrangheta przed stacją kolejową we włoskiej miejscowości Sant'Anastasia w regionie Kampania, po tym jak uciekł z aresztu domowego 30 stycznia. Według włoskich służb Massimiliano Sestito majstrował przy elektronicznej bransoletce, która służyła włoskim służbom do kontrolowania go. Ostatnio czekał na wyrok sądu kasacyjnego. – Na pewno wykonano dobrą pracę, ponieważ został złapany w ciągu pięciu dni, ale zastanawia wciąż decyzja (ws. aresztu domowego) wobec skazanego na dożywocie, który miał na koncie zabójstwo – powiedział portalowi tvp.info włoski politolog Giuseppe Adamo.

Seryjny morderca ‘ndranghety uciekł z aresztu domowego

Seryjny morderca, należący do mafii ‘ndrangheta, uciekł z aresztu domowego 30 stycznia. Massimiliano Sestito czekał na wyrok sądu kasacyjnego. Był...

zobacz więcej

Mafiozo z gangu z miasta Catanzaro został zatrzymany przez karabinierów z Mediolanu i z Neapolu 5 dni po ucieczce z mieszkania swojego ojca w miejscowości Pero w prowincji Mediolanu. Przebywał tam w areszcie domowym. Do zatrzymania doszło w sobotę w prowincji Neapolu. To nie był pierwszy przypadek ucieczki. W sierpniu 2013 roku Massimiliano Sestito uciekł z rzymskiego więzienia Rebibbia podczas przepustki. Wtedy to po miesiącu policja złapała go na plaży w Palinuro w prowincji Salerno, również w regionie Kampania.

 

Tym razem członek gangu „Iozzo-Procopio-Chiefari” został zatrzymany w momencie oczekiwania na taksówkę przed stacją Circumvesuviana w miejscowości Sant'Anastasia. Miał przy sobie dowód osobisty brata, który jest do niego podobny, a także telefon komórkowy, pendrive'y, karty pamięci, gotówkę w kopercie z aresztu śledczego w Terni.

 

W znalezieniu uciekiniera pomogły nagrania z podsłuchanych rozmów telefonicznych, monitoring oraz dochodzenie w sprawie jego kontaktów poza więzieniem.

 

Czytaj także: Włoska mafia poszerza pole działania. Czy nadal grożą zamachy?

 

Sestito był skazany na dożywocie za zabójstwo szefa klanu San Luca, Vincenza Femia 24 stycznia 2013 roku w miejscowości Castel di Leva na obrzeżach Rzymu. Po czym na wniosek jego prawników sąd apelacyjny w Rzymie zwolnił go i 12 stycznia został wypuszczony z więzienia w Terni. W związku z tym 52-latek trafił do aresztu domowego i czekał na wyrok sądu kasacyjnego.

Capo di tutti capi aresztowany. Był najbardziej poszukiwanym przestępcą we Włoszech

Włoscy policjanci aresztowali Matteo Messinę Denaro, najbardziej poszukiwanego we Włoszech przestępcę, szefa sycylijskiej mafii cosa nostry. Był...

zobacz więcej

Jak zaznacza Rai News, sprawa sądowa toczy się już przez dłuższy czas, a w ostatnich dniach prokurator kasacyjny poprosił o potwierdzenie wyroku dożywocia. Decyzja ma zapaść 28 lutego.

 

Mafiozo był już też wcześniej skazany za morderstwo karabiniera Renato Lio 20 sierpnia 1991 roku na punkcie kontrolnym w miejscowości Soverato w regionie Kalabria.

 

Do zatrzymania seryjnego zabójcy z mafii ‘Ndrangheta odniósł się w rozmowie z portalem tvp.info włoski politolog Giuseppe Adamo. Jak podkreślił nasz rozmówca, „trzeba zacząć od kwestii, że dość rzadko można zobaczyć mafiozo skazanego na dożywocie za zabójstwo” i mającego na koncie już jedną ucieczkę, który trafia do aresztu domowego.

 

– Według mnie to bardzo dziwne i trzeba by się też dowiedzieć, dlaczego podjęto decyzję tego rodzaju, która jest dość nielogiczna. Według mnie można połączyć tę sprawę z debatą, która się toczy zarówno w sądownictwie, jak i w polityce, w jaki sposób więzienie – zgodnie z konstytucją – ma pełnić rolę resocjalizacyjną, a jakie może mieć też role w ujęciu karnym – powiedział Adamo, autor pracy o międzynarodowych działaniach podejmowanych w celu zwalczania mafii we Włoszech.

 

Czytaj także: 'Ndrangheta w Mediolanie. Policja zatrzymała blisko 50 osób

 

– Na pewno wykonano dobrą pracę, ponieważ został złapany w ciągu pięciu dni, ale zastanawia wciąż decyzja (ws. aresztu domowego) wobec skazanego na dożywocie, który miał na koncie zabójstwo – zaznaczył ekspert.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej