RAPORT

Pogarda

Pozew za krytykę TVN. Centrum Monitoringu Wolności Prasy protestuje

Najnowsze

Popularne

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje przeciwko kolejnemu naruszeniu zasady wolności słowa przez TVN – poinformowała dyrektor Centrum dr Jolanta Hajdasz. Chodzi o pozew, jaki stacja skierowała przeciwko redaktorowi naczelnemu portalu tvp.info Samuelowi Pereirze za cytowanie wypowiedzi Tomasza Sakiewicza.

Mówienie, że TVN kłamie i manipuluje, będzie zakazane? Kuriozalny pozew stacji

zobacz więcej

Pod koniec grudnia stacja TVN pozwała Telewizję Polską i redaktora naczelnego portalu tvp.info Samuela Pereirę za zacytowanie opinii Tomasza Sakiewicza. Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” na antenie TVP Info przekonywał, że TVN manipuluje, „pomaga ukryć sprawę o Smoleńsku” oraz „kłamie w żywe oczy”. 

 

Stacja w przysłanym pozwie żąda przeprosin, wpłacenia na fundację 100 tys. złotych oraz zakazania dziennikarzom przez rok używania takich zwrotów jak: TVN kłamie; TVN jest stacją Putina; TVN podaje informacje; które chronią Putina; TVN ukrywa prawdę o katastrofie smoleńskiej; publikacje TVN są zmanipulowane. 

 

W tej sprawie oświadczenie wydało Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które zaprotestowało przeciwko „kolejnemu naruszeniu zasady wolności słowa przez TVN”. 

 

Cenzura prewencyjna?


W ocenie CMWP SDP pozytywne rozpatrzenie tego pozwu przez sąd będzie „jednoznacznym przejawem zakazanej przez konstytucję cenzury prewencyjnej”. 

 

W ten sposób są „uniemożliwi dotarcie do odbiorców z przekazem zawierającym istotne i wymagające publicznego wyjaśnienia treści, jakimi są publikacje na temat wyjaśniania wszelkich okoliczności największej po II wojnie światowej katastrofy, jaka spotkała Polskę 10 kwietnia 2010 roku”. 

Pozew za krytykę TVN. Centrum Monitoringu Wolności Prasy potępia „uporczywe nękanie” dziennikarzy procesami [WIDEO]

– Próba sądowego zablokowania tego typu materiałów to akcja nakierowana na uporczywe nękanie dziennikarza procesem, w który on zostanie uwikłany po...

zobacz więcej

„Wyjaśnianie roli mediów w relacjonowaniu przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej jest bardzo ważną okolicznością i jest w interesie społecznym, by w wolny i niezależny sposób mogły się ukazywać publikacje na ten temat” – zaznacza dyrektor Centrum Jolanta Hajdasz. 

 

I dodaje, że pozew spółki TVN przeciwko Pereirze i TVP „łamie tę zasadę w sposób niepodlegający dyskusji”.


„Nie da się tego pozwu pogodzić z poszanowaniem wolności słowa i wolności mediów demokratycznego państwa. Szczególnie bulwersująca jest przy tym hipokryzja telewizji TVN, z jaką mamy do czynienia w przypadku tego pozwu, ponieważ stacja ta kreuje się na głównego obrońcę »wolnych i niezależnych mediów«, podczas gdy w rzeczywistości działa w sposób będący zaprzeczeniem ideałów wolnych i niezależnych mediów poprzez próby zablokowania także przyszłej (a więc jeszcze nieistniejącej) krytyki swoich działań i publikacji na swój temat” – czytamy w proteście Centrum.

 

Hajdasz podnosi, że jest to także lekceważenie zasad etyki dziennikarskiej, „gdyż środki masowego komunikowania, a w szczególności ogólnokrajowe stacje telewizyjne, mają szereg możliwości polemizowania z tezami, z którymi się nie zgadzają, w sposób nienaruszający zasad niezależnego funkcjonowania innych mediów”.

„Jest rzeczą zdumiewającą, że zamiast odpowiedzieć na krytykę w sposób publicystyczny, stacja telewizyjna próbuje wykorzystać sąd do niezgodnego z polskim prawem działania blokującego tą krytykę” – dodaje. 

  

CMWP SDP przypomina, iż cenzura prewencyjna jest zakazana przez polską konstytucję i jest niedopuszczalna w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, co wielokrotnie potwierdzał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Centrum informuje, że obejmuje tę sprawę monitoringiem i zapewnia, iż udzieli pozwanym dziennikarzom i mediom wszelkiego wsparcia i pomocy prawnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej