RAPORT

Pogarda

Holandia: zmowa milczenia w kampanii wyborczej. Tego tematu poruszać nie wolno

Gabinet premiera Marka Ruttego [drugi od lewej] (fot. PAP/EPA/Bart Maat)
Gabinet premiera Marka Ruttego [drugi od lewej] (fot. PAP/EPA/Bart Maat)

Najnowsze

Popularne

Ugrupowania tworzące holenderski rząd zawarły tajną umowę, aby nie podnosić w kampanii wyborczej tematu migracji – ujawnił w poniedziałek dziennik „Algemeen Dagblad”. Drażliwy temat ma być przemilczany przez najbliższe kilka tygodni; w połowie marca odbędą się tam wybory władz regionalnych.

„Ser, kokaina i zabójcy”. Burza w Holandii po publikacji niemieckiego tygodnika

„Ser, kokaina i zabójcy” – tak zatytułował niemiecki tygodnik „Der Spiegel” materiał, w którym przekonuje, że Holandia stała się narkopaństwem. To...

zobacz więcej

W kraju trwa obecnie kampania przez zaplanowanymi na 15 marca wyborami do rad prowincji. Mieszkańcy wybiorą na czteroletnią kadencję radnych 12 regionalnych parlamentów (Provinciale Staten)

 

Tajny „pakt o nieagresji” 

 

Jak zauważa gazeta ugrupowania tworzące gabinet premiera Marka Ruttego – liberałowie (VVD), chadecja (CDA), konserwatywna chadecja (CU) oraz socjalliberalna D66 – nie poruszają w trakcie kampanii tematu migracji. „AD” wskazuje, że jest to konsekwencja zawarcia paktu o nieagresji w tej sprawie między rządzącymi partiami. 

  

D66 i CU opowiadają się za liberalniejszym podejściem do kwestii przyjmowania zarówno migrantów zarobkowych jak i uchodźców. CDA jest temu przeciwna, podobnie jak ugrupowanie VVD premiera Ruttego, które jednak nie formułuje tego w sposób tak kategoryczny jak chadecja. 

  

Zobacz także: Holenderski rząd chce od Ukraińców pieniędzy 

 

W styczniu doszło do spotkania liderów partii z ministrami odpowiedzialnymi za kwestie migracji, podczas którego zawarto nieformalne porozumienie, że tematyka migracji i uchodźców nie będzie poruszana w trakcie kampanii wyborczej przed marcowymi wyborami – twierdzi „Algemeen Dagblad”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej