RAPORT

Pogarda

Zmiany w armii. Prezydent mianował dwóch dowódców

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda wręczył generałowi broni Wiesławowi Kukule akt mianowania na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a generałowi brygady Maciejowi Kliszowi – na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Terytorialsi mają pomoc we krwi”. Kolejna odsłona akcji

W 2022 roku podkarpaccy terytorialsi „wpompowali” w system ratowania życia naszych obywateli ponad 320 litrów krwi – przekazała 3. Podkarpacka...

zobacz więcej

Prezydent nadał generałowi Jarosławowi Mice Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. 

 

Generałowie Kukuła i Klisz zaczną pełnić swoje obowiązki we wtorek. 

 

Według BBN zmiany na stanowiskach dowódczych związane są z zakończeniem kadencji generała Jarosława Miki na stanowisku Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i generała broni Wiesława Kukuły na stanowisku Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.


Kadencja gen. Kukuły zakończyła się wraz z końcem 2022 r., od tej pory obowiązki dowódcy pełni gen. Klisz. 


„Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Prezydent na przysiędze żołnierzy WOT

– Trudno sobie wyobrazić większe przykłady gotowości, oddania i patriotycznej postawy – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda do podkarpackich...

zobacz więcej

Gen. Kukuła został w 2016 r. wyznaczony przez ówczesnego szefa MON na stanowisko dowódcy WOT – pieczę nad tą formacją sprawował do końca 2022 r. Wcześniej służył m.in. w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, był także dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów.

 

Generał Klisz był zastępcą dowódcy WOT od 2020 r., wcześniej sprawował funkcję szefa sztabu formacji. Pracował też m.in. w Dowództwie Wojsk Specjalnych, był też szefem sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów. Brał udział w misjach w Bośni i Hercegowinie, a także Afganistanie. 

Kończący kadencję na stanowisku Dowódcy Generalnego RSZ generał Mika pełnił tę funkcję od 2017 r. Wcześniej m.in. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej, był szefem sztabu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, służył także w ramach PKW w Iraku, brał także udział w misji ISAF w Afganistanie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej