RAPORT

Pogarda

To nie są ćwiczenia. Systemy Patriot rozstawione w strategicznym porcie

Armia zapewnia, że nie wiąże tego ze wzrostem zagrożenia (fot. arch.ABACA /Forum, zdjęcie ilustracyjne)
Armia zapewnia, że nie wiąże tego ze wzrostem zagrożenia (fot. arch.ABACA /Forum, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Szwedzkie wojsko po raz pierwszy rozlokowało rakietowy system obrony powietrznej Patriot poza bazą – w porcie w Goeteborgu. Jak wskazano, jest to strategiczne miejsce, dokąd przypływają statki zaopatrujące w towary i paliwa Szwecję oraz Finlandię.

Błaszczak: Systemy Patriot zostaną rozstawione na lotnisku w Warszawie

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że polskie systemy obrony powietrznej Patriot są przemieszczane z Sochaczewa i zostaną...

zobacz więcej

Według sił zbrojnych operacja nie jest ćwiczeniem, ale rzeczywistym niezapowiedzianym przegrupowaniem. Jednocześnie, jak zapewniono, nie jest to podyktowane zmianą obrazu zagrożenia.

  

Rząd Szwecji zdecydował o zakupie systemu Patriot w USA w 2018 r. Zamówienie otrzymano w 2021 r. Od tego czasu odbywały się szkolenia, a sprzęt był wykorzystywany na terenach wojskowych.


System przynależy do pułku obrony powietrznej Lv 6 w Halmstad na południu kraju. 

  

W niedzielę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał, że polskie wyrzutnie Patriot zostaną rozstawione na lotnisku na warszawskim Bemowie. Jak dodał, to element szkolenia żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.  

  

MIM-104 Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze. Jest przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących.


Jest produkowany przez amerykański koncern Raytheon. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej