RAPORT

Pogarda

Michał Wypij i Jan Strzeżek występują z Porozumienia. Nie po drodze im z AgroUnią

Michał Wypij i Jan Strzeżek (fot. ARCH.PAP/Tomasz Waszczuk/Rafał Guz)
Michał Wypij i Jan Strzeżek (fot. ARCH.PAP/Tomasz Waszczuk/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Wraz posłem Michałem Wypijem i przedstawicielami młodego pokolenia zasiadającego w zarządzie Porozumienia odeszliśmy dzisiaj z partii – poinformował w Sejmie Jan Strzeżek. Wyjaśnił, że powodem ich odejścia jest brak akceptacji na sojusz z AgroUnią.

Duet egzotyczny

W czwartek pojawiły się ciekawe informacje dotyczące naszej sceny politycznej. Trudno mówić o trzęsieniu ziemi, rzecz dotyczy bowiem mało dziś...

zobacz więcej

Do sprawy odniósł się także Michał Wypij, komentując współpracę Porozumienia z AgroUnią.


– Nie wspieram tego kierunku, nie rozumiem go zupełnie, nie widzę jakichkolwiek potencjalnych elementów programowych, które by łączyły. Odbieram to raczej jako próbę utrzymania mandatów poselskich za wszelka cenę. Nie rozumiem takiego podejścia – powiedział w programie „Siódma9”.


Dopytywany, czy Jarosław Gowin miał wpływ na decyzje o współpracy z AgroUnią, czy to decyzja nowej przewodniczącej Magdaleny Sroki, odrzekł: „Była to inicjatywa Sroki, Jarosława „Gowina bym z tym nie łączył”.


Michał Wypij wyjaśnił, że wystąpił z koła parlamentarnego Porozumienia i będzie teraz posłem niezrzeszonym.


W niedzielę w Warszawie Zarząd Krajowy Porozumienia obradował ws. decyzji partii dotyczącej startu w wyborach. Prezes Porozumienia Magdalena Sroka poinformowała po obradach, że od Zarządu Krajowego Porozumienia otrzymała zielone światło w zakresie współpracy z Michałem Kołodziejczakiem i AgroUnią.

Zobacz także: Współpracownik Gowina z zarzutami. „Wynajął zbirów i pojechał odzyskać dług”


Porozumienie to partia, która powstała w 2017 r. z połączenia Polski Razem Jarosława Gowina i mniejszych środowisk. Do sierpnia 2021 r. pozostawała częścią Zjednoczonej Prawicy, a jej posłowie byli członkami klubu PiS.


Wcześniej ugrupowanie opuściła część działaczy, największa grupa z Adamem Bielanem utworzyła Partię Republikańską. W grudniu 2022 r. Jarosław Gowin zrezygnował z przywództwa w Porozumieniu i został zastąpiony przez Magdalenę Srokę. Porozumienie ma w Sejmie koło parlamentarne, do którego dotąd należało pięciu posłów.


W sondażu pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl z 5 lutego 2023 r. Porozumienie znalazło się poniżej progu wyborczego, uzyskując wynik 0 proc. (poprzednio był to 1 proc.).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej