RAPORT

Pogarda

Polacy lubią gotówkę. Ponad 80 proc. nie chce wycofania jej z obiegu

Wszystko wskazuje, że gotówka jeszcze z nami pozostanie (fot. Shutterstock/Kamil Zajaczkowski)
Wszystko wskazuje, że gotówka jeszcze z nami pozostanie (fot. Shutterstock/Kamil Zajaczkowski)

Najnowsze

Popularne

Ponad 80 proc. Polaków nie chce, żeby gotówka została wycofana z obiegu. Tylko niespełna 16 proc. ankietowanych chciałoby, żeby płatności kartą, telefonem, czy zegarkiem całkowicie zastąpiły gotówkę. Co ciekawe, również młodzi Polacy są przeciwni wycofaniu banknotów i monet – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET.

Brytyjczycy wracają do gotówki [WIDEO]

Ściślejsza kontrola wydatków – to główna przyczyna, dla której coraz więcej Brytyjczyków wraca do posługowania się gotówką. Gdy koszty życia są...

zobacz więcej

Jak wskazano, z sondażu wynika, że 15,8 proc. Polaków chciałoby zastąpienia gotówki płatnościami elektronicznymi. Ze stwierdzeniem, że „płatności bezgotówkowe, czyli te dokonywane kartą, telefonem, zegarkiem, powinny całkowicie zastąpić gotówkę”, zdecydowanie zgadza się 3,4 proc. ankietowanych. 12,4 proc. „raczej się zgadza”.


„O wiele więcej jest przeciwników takiego rozwiązania. W sondażu IBRIS aż 66,5 proc. pytanych odpowiedziało, że »zdecydowanie się nie zgadza« z wycofaniem gotówki. Z kolei 14,6 proc. »raczej się nie zgadza«. Tylko 3,1 proc. nie ma w tej sprawie zdania” – wyjaśniono.


Całkowitego zastąpienia płatności gotówkowych elektronicznymi nie chcą zarówno seniorzy, jak i młodzi Polacy. W grupie wiekowej 18-29 lat 90 proc. ankietowanych nie chce wycofania banknotów i bilonu. Zwolenników całkowitego zastąpienia gotówki jest 22 proc.


Wśród 60-latków 83 proc. pytanych nie chce zastąpienia płatności gotówkowych elektronicznymi. Wśród osób powyżej 70. roku życia przeciwników wycofania gotówki jest najmniej – to 58 proc.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia Zet został przeprowadzony 3-4 lutego metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.


Zobacz także: Hołownia chciał likwidacji gotówki. Po fali oburzenia zmienił zdanie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej