RAPORT

Pogarda

Wiceszef MS: Więzienie to nie sanatorium, skazani stracili przywileje

W 2015 roku pracowało tylko nieco ponad 1/3 więźniów (fot. arch.PAP/Andrzej Lange)
W 2015 roku pracowało tylko nieco ponad 1/3 więźniów (fot. arch.PAP/Andrzej Lange)

Najnowsze

Popularne

Nie ma lepszej metody resocjalizacji osadzonych niż przez pracę – podkreślił w wywiadzie dla „Gazety Polskiej Codziennie” wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Ujawnił też, jakie trzeba było likwidować patologie i absurdy obowiązujące w zakładach karnych.

Budują nawet więzienia. Wiceminister Woś: Rekordowa liczba osadzonych pracuje

Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje – poinformował wiceminister...

zobacz więcej

Wiceszef MS został zapytany, skąd decyzja, by wreszcie wziąć się za zmiany w polskim więziennictwie.


„Zbankrutowała skrajnie liberalna polityka. Okazała się fatalnym rozwiązaniem. My postawiliśmy na pracę dla więźniów, to był podstawowy cel, bo uważamy, że nie ma lepszej metody resocjalizacji” – powiedział Woś. 

 

Zauważył, że w 2015 r. pracowało tylko nieco ponad 1/3 więźniów. „Dziś to ok. 96 proc., czyli pracuje niemal każdy, kto może” – dodał.

 

„Wprowadziliśmy wiele programów związanych z pracą dla więźniów, żeby nie oglądali cały dzień telewizji, tylko nauczyli się, że trzeba rano wstać, iść do pracy i zarobić na siebie, aby móc spłacać swoje zobowiązania, alimenty i długi” – podkreślił wiceszef MS.

 

Zaostrzenie polityki karnej 

 

Według niego zaostrzenie polityki karnej państwa wobec sprawców ma dwa aspekty.


„Z jednej strony surowość kary, z drugiej sposób jej odbywania. Nie może być tak, że więzienie traktowane jest jak hotel czy sanatorium, więzienie musi resocjalizować. Dlatego zlikwidowaliśmy nadmierne przywileje i luki prawne wykorzystywane przez więźniów – zaznaczył Woś.

„Praca dla więźniów”. Służba Więzienna porozumiała się z Lasami Państwowymi

Więźniowie będą mogli odpłatnie pomóc przy leśnych robotach. Lasy Państwowe podpisały porozumienie ze Służbą Więzienną. – Bardzo się przydadzą, bo...

zobacz więcej

„Jak chociażby ze znaczkami pocztowymi z pozoru błaha sprawa, ale byli tacy, co potrafili w pół roku wysłać ich na koszt państwa za ponad 30 tys. zł. Teraz nikt nikomu nie zabrania napisać tony listów, ale trzeba za to zapłacić z własnej kieszeni” – wskazał wiceminister.


Oczywiście – jak dodał – „jeśli ktoś nie ma pieniędzy i naprawdę musi wysłać pismo, dyrektor może takiego osadzonego zwolnić z obowiązku zapłaty za znaczek.


„Podobnie jest z opłatą za prąd. Gdy mamy podstawowe wyposażenie celi, wtedy nic się nie płaci. Jeśli jednak ktoś wnioskuje o dodatkowy sprzęt elektroniczny, np. radio lub telewizor, i dyrektor wyrazi na to zgodę, wniosek o sprzęt automatycznie równa się zgodzie na potrącenie ryczałtu 15 zł miesięcznie za prąd” – podkreślił wiceminister. 

 

Na uwagę, że kuriozalna była kwestia opieki medycznej dla osadzonych, którzy mieli zagwarantowany dostęp do dowolnego specjalisty bez kolejek, Woś odparł, że ten „absurd” już został skasowany.


„Teraz czekają na termin zabiegu jak inni pacjenci. Oczywiście państwo polskie odpowiada za zdrowie tych ludzi, ale zgodnie z europejskimi normami więziennymi opieka zdrowotna w jednostkach penitencjarnych powinna nie odbiegać od standardu proponowanego reszcie obywateli” – powiedział Woś. 

 

Poza tym – jak dodał – bardzo długo więziennictwo było traktowane jako superpłatnik, a to prowadziło do nadużyć, bo jakiejś jednostce służby zdrowia opłacało się przeprowadzać jak najwięcej zabiegów czy nieuzasadnionych badań i wystawiać na nie faktury.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej