RAPORT

Pogarda

„Łapówkę ukrył w skrzynce po cytrusach”. Kolejna rozprawa byłego burmistrza Włoch

Artur W. twierdzi, że po zatrzymaniu przez CBA nawet nie rozumiał stawianych zarzutów (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Artur W. twierdzi, że po zatrzymaniu przez CBA nawet nie rozumiał stawianych zarzutów (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Dobiega końca postępowanie dowodowe w procesie Artura W. i Sabriego B. Były burmistrz warszawskiej dzielnicy Włochy i biznesmen są oskarżeni o łapówkarstwo. W tym tygodniu zaplanowano kolejną rozprawę w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie. Ostatnim razem oskarżeni składali wyjaśnienia i zarzekali się, że przekazane pieniądze żadną łapówką nie były.

Oświadczenia majątkowe burmistrza Włoch: nie ma auta, nie ma kredytów

Zatrzymany przez CBA burmistrz warszawskich Włoch zasiada w radzie nadzorczej Przedsiębiorstwa Gospodarki Maszynami Budownictwa. Z tego tytułu w...

zobacz więcej

W czwartek – po dłuższej przerwie – ma odbyć się kolejna rozprawa w procesie byłego burmistrza dzielnicy Włochy Artura W. i przedsiębiorcy Sabriego B. Pierwszego z nich oskarża się o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 200 tys. zł. za przychylność w załatwieniu spraw związanych z warunkami zabudowy nieruchomości przy ulicy Łopuszańskiej 22 i 47, a drugiego o jej wręczenie.


Z wyjaśnień oskarżonych składanych na poprzednich rozprawach wynika, że w październiku 2019 r. biznesmen przekazał samorządowcowi pieniądze, ale miały być one pożyczką lub zaliczką na poczet pośrednictwa przy sprzedaży nieruchomości. 

  

Wrzucił mu pieniądze i się rozjechali 

 

Według ustaleń śledczych do przekazania łapówki doszło w Raszynie. Artur W. na spotkanie przyjechał skodą, a Sabri B. – mercedesem.


Jak ustalono w śledztwie, obaj mężczyźni wyszli z samochodów; W. otworzył tylne drzwi w swoim aucie, a B. wrzucił torbę tam z 200 tys. złotych w gotówce. Po spotkaniu Artur W. według śledczych pojechał na inną posesję, gdzie chciał schować część pieniędzy.

 

Portal tvp.info jako pierwszy opisał kulisy akcji CBA w tym artykule: „Burmistrz płakał, biznesmen chował się w tureckiej knajpie” 

 

To w jego garażu schował torbę z gotówką 

 

– 28 października spotkaliśmy się w garażu, zięć zadzwonił do mnie i poszliśmy do garażu na papierosa. Przyniósł pieniądze. Były w torbie reklamówce czy innej foliowej. Chciał je tylko zostawić, powiedział, że przyjedzie i na drugi dzień odbierze. Przywiózł je, bo miał jechać na jakieś spotkanie związane z pracą – zeznawał teść samorządowca. To w jego domu zatrzymano Artura W. W garażu, w skrzynce po cytrusach, zabezpieczono 150 tys. zł. 

– Zostałem aresztowany przez CBA i zeznałem, że 200 tys. zł pochodzi z pożyczki od pana Sabriego. Gdy zostałem przewieziony do prokuratury i zostały mi postawione zarzuty, odmówiłem zeznań ze względu na ich niezrozumienie – mówił przed sądem oskarżony Artur W.


Zeznania Artura W.


„Pan burmistrz był zawsze przyjacielski, otwarty i ja byłem przyjacielski i otwarty”

Oskarżony Sabri B. wyjaśnił w piątek, że pieniądze, które przekazał b. burmistrzowi Włoch Arturowi W., to pożyczka w związku z pośrednictwem przy...

zobacz więcej

Ze złożonych przez niego wyjaśnień wynika, że przyjęta kwota miała być rodzajem zaliczki za pośrednictwo przy sprzedaży nieruchomości przy ul. Żelaznej we Włochach. Oskarżeni mieli się spotkać po raz pierwszy między 2013 a 2014 r., właśnie tuż po zakupie tejże nieruchomości.


Były burmistrz wyjaśnił też, że pieniądze były przeznaczone na samochód dla jego będącej w szóstym miesiącu ciąży żony. I dlatego odliczył 50 tys. do wpłacenia w salonie samochodowym, a resztę gotówki zostawił u teścia. Ponoć wcale nie zamierzał pieniędzy ukrywać.

 

Pytania o motyw 

 

– Jak można stawiać mi takie zarzuty? Na Łopuszańskiej 22 inwestycja zakończyła się kilka lat wcześniej. Do tej pory działa tam centrum handlowe. Jeśli chodzi o Łopuszańską 47, to o warunki zabudowy wystąpili poprzedni właściciele, a nasza spółka tylko kupiła w niej połowę udziałów – mówił na sali sądowej podczas jednej z poprzednich rozpraw Sabri B.

  

Dlatego odpowiedź na pytanie, czy turecki inwestor miał powód, by wręczać korzyści majątkowe samorządowcowi, stała się jedną z zasadniczych kwestii procesu

  

Akt oskarżenia przeciwko byłemu burmistrzowi dzielnicy Włochy Arturowi W. i przedsiębiorcy Sabriemu B. trafił do Sądu Rejonowego w Pruszkowie pod koniec listopada 2021 r. W trakcie śledztwa obaj podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów; grozi im za nie od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.


Zobacz także: „Artur W. lubił luksus. Z pensji burmistrza nie na wszystko mógł sobie pozwolić”


Po zatrzymaniu obaj podejrzani zostali aresztowani na trzy miesiące. Areszt był kilkakrotnie przedłużany. W lipcu 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Sabri B. może opuścić areszt za poręczeniem majątkowym w wysokości 2 mln zł. Z kolei w pod koniec września 2020 r. areszt opuścił były burmistrz dzielnicy Włochy Artur W.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej