RAPORT

Pogarda

Autostrady i ekspresówki. W tym roku ich długość przekroczy 5 tys. km

GDDKiA: staramy się, żeby drogi były oddawane jak najszybciej (fot. Shutterstock)
GDDKiA: staramy się, żeby drogi były oddawane jak najszybciej (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

W tym roku długość sieci dróg szybkiego ruchu, czyli autostrad i tras ekspresowych, przekroczy 5 tys. km, poinformował rzecznik prasowy GDDKiA Jędrzej Puzyński.

W grudniu 160 kilometrów nowych dróg dla polskich kierowców

Dobre informacje dla kierowców. W grudniu ub.r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do użytku ponad 160 kilometrów nowych dróg....

zobacz więcej

Teraz sieć dróg szybkiego ruchu liczy 4886,6 km, w tym 1799,7 km autostrad i 3086,9 km dróg ekspresowych.


– Staramy się, żeby drogi były oddawane jak najszybciej; nie jesteśmy w stanie wskazać precyzyjnie, w którym momencie bariera 5 tys. km zostanie przekroczona. Kilka inwestycji musi zostać udostępnionych, żeby ten poziom został przekroczony. Na pewno będzie to w tym roku, tu nie ma wątpliwości – powiedział rzecznik GDDKiA.


Ministerstwo Infrastruktury informowało w styczniu, że kierowcom zostanie w tym roku udostępnionych 256 km dróg krajowych. Plan zakłada też, że zostaną ogłoszone przetargi na inwestycje drogowe długości 565 km i podpisane umowy na realizację 295 km. 

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) obejmuje listę inwestycji na drogach krajowych o wartości 294 mld zł. Z kolei Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-30 zakłada realizację 100 inwestycji o łącznej długości ok. 820 km. Ich wartość wstępnie oszacowano na ok. 28 mld zł.


Przeczytaj też: Aktywiści przykleili się do autostrady. Policja zatrzymała 150 osób [WIDEO]

 

W ubiegłym roku kierowcy zyskali 322 km nowych dróg: 46 km autostrad, 221 km dróg ekspresowych, prawie 55 km dróg klasy GP (główne ruchu przyspieszonego), w tym dwóch obwodnic zrealizowanych w ramach Programu budowy 100 obwodnic.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej