RAPORT

Pogarda

Kataklizm w Turcji i Syrii. Po trzęsieniu ziemi już ponad 4 tysiące ofiar śmiertelnych

Najnowsze

Popularne

Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych wstrząsów na granicy Turcji i Syrii wzrosła do ponad 4300. Tureckie i syryjskie zespoły reagowania na katastrofy informują, że w kilku miastach ponad 5600 budynków – w tym wiele wielopiętrowych budynków mieszkalnych – jest zrównanych z ziemią. Do Turcji pojechali polscy ratownicy.

Trzęsienie ziemi w Niemczech. Wstrząsy miały siłę 3,9 w skali Richtera

W niemieckiej Badenii-Wirtembergii w niedzielę rano zatrzęsła się ziemia. Na południe od Tybingi eksperci odnotowali trzęsienie ziemi o sile 3,9 w...

zobacz więcej

Agencja humanitarna AFAD poinformowała, że w Turcji z powodu trzęsienia ziemi zginęło już 2921 osób. Łącznie z ofiarami z Syrii to 4365 osób. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zginęło nawet 20 tysięcy osób.


Do pierwszego trzęsienia ziemi doszło około 4.30 nad ranem czasu miejscowego. Drugie trzęsienie zanotowano około 13 miejscowego czasu. Ziemia trzęsie się cały czas: dotychczas zanotowano setki wstrząsów wtórnych. Łącznie obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 kilometrów.


Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Bierze w niej udział około 10 tysięcy ratowników tureckich, ale pomoc zaoferowało 45 krajów, w tym Polska, z której do Turcji wyleciało zespół 76 strażaków. Szpitale w Turcji i Syrii są przepełnione, niektóre trzeba było ewakuować, gdyż wstrząsy naruszyły konstrukcję budynków.


Pogoda nie sprzyja


– Pogoda na miejscu akcji nam nie sprzyja, ale i ja, i moi ludzie wierzymy, że uda nam się uratować wiele osób – powiedział komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Dodał, że na miejsce wysłano najlepszych z najlepszych, którzy będą walczyć do końca.


W 10 tureckich prowincjach na tydzień zamknięto szkoły. Dotychczas prowincjom na obszarze dotkniętym klęską wysłano 250 milionów tureckich lirów, to około 13,3 miliona dolarów, w ramach funduszy ratunkowych. Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił siedem dni żałoby narodowej. Flagi będą opuszczone do połowy masztu, także w zagranicznych przedstawicielstwach.Żywioły niszczą Chile. Szaleją pożary, doszło do trzęsienia ziemi

Już co najmniej 23 osoby zginęły w pożarach lasów w Chile. Prawie tysiąc osób zostało rannych. 11 ludzi zginęło w mieście Santa Juana in Biobio,...

zobacz więcej

Szkoły zamknięte


W Syrii zawaliło się kilkaset budynków, tysiące zostało uszkodzonych. Ratownicy potrzebują ciężkiego sprzętu. Szkoły będą zamknięte w całej Syrii do końca tygodnia. Nie działa rafineria Banijas, która została uszkodzona w czasie trzęsienia ziemi.


To jeden z najgorszych takich kataklizmów w historii obu krajów, a liczba zabitych może się jeszcze zwiększyć. Ratownicy zarówno w Turcji, jak i w Syrii walczą z czasem, by wyciągnąć spod gruzów jak najwięcej żywych osób.


Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat. Do poprzedniego potężnego wstrząsu o sile 7,4 stopnia doszło w Turcji w 1999 roku. Zginęło wówczas ponad 17 tysięcy ludzi, w tym około 1000 w Stambule. zacuje się, że może to być największe trzęsienie ziemi w Turcji nawet od ponad tysiąca lat. Wstrząsy były odczuwalne nawet w Izraelu i na Cyprze.
Twoje INFO - kontakt z TVP INFOAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej