RAPORT

Pogarda

Iran i Rosja zacieśniają partnerstwo. Chcą produkować drony

Irańskie drony (fot.  PAP/Abaca)
Irańskie drony (fot. PAP/Abaca)

Najnowsze

Popularne

Moskwa i Teheran idą naprzód z planami budowy nowej fabryki w Rosji, która mogłaby wyprodukować co najmniej 6000 zaprojektowanych przez Iran dronów na wojnę na Ukrainie; jest to najnowszy znak pogłębiania się współpracy między tymi dwoma państwami – pisze „Wall Street Journal”, powołując się na urzędników z kraju sprzymierzonego z USA.

Niepokojące informacje z USA. Iran przygotowuje pociski balistyczne dla Rosji

Rosja coraz częściej uderza w Ukrainę przy użyciu irańskich dronów. Amerykańska stacja CNN donosi, że islamska republika szykuje dla Władimira...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

Urzędnicy powiedzieli „WSJ”, że w ramach powstającego sojuszu wojskowego irańska delegacja wysokiego szczebla poleciała do Rosji na początku stycznia, aby odwiedzić planowaną lokalizację fabryki i dopracować szczegóły, aby projekt mógł ruszyć. Jak wskazano, „oba kraje zamierzają zbudować szybszy dron, który mógłby stanowić nowe wyzwanie dla ukraińskiej obrony powietrznej”.

 

„Teheran dostarczył już Moskwie setki dronów, których użył do uderzenia w cele wojskowe i cywilne na Ukrainie” – poinformowali amerykańscy urzędnicy, cytowani przez nowojorską gazetę. Jak też wskazano, administracja Bidena ostrzegła zaś, że Rosja i Iran rozwijają „pełnoprawne partnerstwo obronne”. Zdaniem Białego Domu, Moskwa szkoliła irańskich pilotów, aby mogli latać rosyjskimi myśliwcami. Rosja miała też chcieć wysłać te odrzutowce Teheranowi do końca roku.

 

Budowa fabryki irańskich dronów w Rosji

 

Jak przypomina „WSJ”, w grudniu Biały Dom ostrzegł, że Moskwa i Teheran rozważają budowę wspólnej linii produkcyjnej dronów w Rosji. „Teraz, jak powiedzieli urzędnicy związani z USA, rozmowy przekształciły się w konkretne plany wraz z wizytą 5 stycznia w rosyjskim mieście Jełabuga” – podkreślono.

 

Czytaj także: Reżim Putina zamówił w Iranie setki rakiet i dronów

 

Według urzędników z kraju sprzymierzonego z USA irańska delegacja miała zwiedzić pustą lokalizację, gdzie przywódcy Iranu i Rosji planują zbudować nową fabrykę, która mogłaby wyprodukować co najmniej 6000 dronów w nadchodzących latach.

Rosja bierze się za produkcję irańskich dronów. Jest porozumienie

Rosja i Iran porozumiały się w sprawie budowy „setek” dronów bojowych według irańskiego projektu na terytorium Rosji – poinformował dziennik...

zobacz więcej

Jak przekazano, irańską delegacją kierował gen. bryg. Abdullah Mehrabi, szef sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz Ghassem Damavandian, dyrektor naczelny irańskiego przemysłu lotniczego Quds, kluczowego producenta sprzętu obronnego, który według Stanów Zjednoczonych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i budowy dronów.

 

Zdaniem amerykańskich i ukraińskich urzędników, do tej pory Iran dostarczył Rosji głównie tzw. drony kamikadze Shahed-136, które zawierają niewielką ilość materiałów wybuchowych, które wybuchają, gdy pojazdy bezzałogowe uderzają w ich cele.

 

Nowojorska gazeta pisze też, że Rosja użyła dronów, aby uderzyć w ukraińską sieć energetyczną, próbując sparaliżować dostawy energii elektrycznej podczas mroźnej zimy i osłabić morale Ukraińców. „Z biegiem czasu ukraińskiej obronie przeciwlotniczej udało się w dużej mierze zneutralizować zagrożenie ze strony dronów” – dodano.

 

Czytaj także: Szwajcaria nałoży na Iran sankcje za dostarczanie Rosji dronów

 

Teraz Iran współpracuje z Rosją nad opracowaniem modelu Shahed-136, który ma zawierać nowy silnik, aby latał szybciej i dalej. Nowa fabryka miałaby produkować zaawansowanego drona. Mogłoby to stanowić nowe wyzwanie dla Ukrainy i innych krajów, które mogą być celem dronów” – podaje „WSJ”, powołując się na źródło urzędników.

Iran dostarczy Rosji drony i pociski ziemia-ziemia

Iran dostarczy Rosji kolejne drony i pociski ziemia-ziemia, a porozumienie w tej sprawie podpisano 6 października – podaje Agencja Reutera,...

zobacz więcej

Budowa fabryki jeszcze nie ruszyła, więc – jak oceniono – nie oczekuje się, że linia produkcyjna będzie miała natychmiastowy wpływ na układ sił na Ukrainie.

 

Urzędnicy przekazali „WSJ”, że fabryka dronów jest częścią umowy o wartości 1 miliarda dolarów między Teheranem a Moskwą. Rosja dostarczyła Iranowi broń przejętą na polu walki na Ukrainie, którą próbują odtworzyć.

 

Czytaj także: Irańscy producenci dronów z kolejnymi sankcjami

 

Stany Zjednoczone ostrzegły, że Iran zgodził się dostarczyć Moskwie pociski balistyczne. Urzędnicy amerykańscy i sojuszniczy powiedzieli, że jak dotąd nic nie wskazuje na to, by Teheran wysłał takie pociski do Rosji.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej