RAPORT

Pogarda

Przyjazd Bidena, pozew dla Tuska, zarzuty dla Cimoszewicza

Joe Biden, Donald Tusk i Włodzimierz Cimoszewicz (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS; PAP/Przemysław Piątkowski/Paweł Supernak)
Joe Biden, Donald Tusk i Włodzimierz Cimoszewicz (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS; PAP/Przemysław Piątkowski/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Joe Biden zapowiedział swój przyjazd do Polski. Michał Kamiński ujawnił opozycji tajemnicę sukcesu PiS, ale Adam Szejnfeld woli obrażać wyborców prawicy. Donald Tusk otrzyma pozew od górników, a Porozumienie chce tworzyć jedną partię z Agrounią…

Rząd wspiera Ukrainę, Tusk broni esbeków, Sikorski pomaga Putinowi

Największy sukces tygodnia: powstała koalicja czołgowa dla Ukrainy, która organizowali prezydent Andrzej Duda z premierem Mateuszem Morawieckim i...

zobacz więcej

Poniedziałek. Zapowiedź przyjazdu prezydenta Bidena

 

W związku ze zbliżającą się rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę spodziewamy się kolejnej wizyty prezydenta USA w Polsce. – Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joego Bidena jest kwestią ustaleń między stroną polską i amerykańską – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Przyjazd prezydenta Bidena będzie znakiem niesłabnącego poparcia USA dla Ukrainy i flanki wschodniej NATO.

 

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem spotkał się z żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach. Szef rządu przypomniał, że w tym roku Polska przeznaczy 4 proc. PKB na armię, co – jak dodał – może być największym wskaźnikiem wśród państw członkowskich NATO. – Ściągamy do Polski najnowocześniejszy sprzęt wojskowy oraz pozyskujemy go z przemysłu krajowego. Nie ma silnego państwa bez silnego Wojska Polskiego (…) Likwidowanie (przez rząd PO-PSL przyp. red.)  jednostek wojskowych, jak te w Siedlcach, Ciechanowie czy Lublinie i niedoinwestowanie armii przez poprzednich rządzących, zwłaszcza na wschodzie Polski, było strategią naiwności. Myśleli, że likwidując kolejne jednostki – zmniejszą rosyjskie zagrożenie. Dziś widzimy, jak ponownie bardzo się mylili… – podkreślił Mateusz Morawiecki. – Jeszcze w tym roku do „Żelaznej Dywizji” trafią pierwsze z zamówionych czołgów Abrams – mówił w Siedlcach wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.


Tymczasem rosyjska propaganda od początku wojny powiela tezę, jakoby Polska chciała zająć zachodnią Ukrainę. Tezę o tym, że takie były plany rządu PiS wygłosił Radosław Sikorski, kolejny raz mocno wspierając kremlowską propagandę. Sikorskiego bronią i powielali jego tezy także Jan Grabiec, Bartłomiej Sienkiewicz, Jan Rostowski i Robert Kropiwnicki. Ten ostatni stwierdził np., że przez pierwszych 10 dni wojny rząd PiS nie robił nic, by wesprzeć Kijów.


Wtorek. Jarosław Kaczyński wspiera Ukrainę

 

Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą na Łotwę. We wtorek w Rydze spotkał się m.in. z Polakami mieszkającymi w tym kraju. – Ja wierzę w to głęboko, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu, dzięki także i determinacji właśnie sąsiadów, narodów dawnej Rzeczypospolitej, Ukraina zwycięży, Ukraińcy pokonają wroga, który ponownie okazał się wrogiem znienawidzonym, niestety. Niestety mówię, bo przecież chcielibyśmy wszyscy móc żyć z Rosją, z Rosjanami w pokoju, w spokoju, móc się swobodnie rozwijać, móc prowadzić handel, budować swe życie i zamożność, razem. Niestety, jak widać, nie da się, bo napadają, rabują, zabijają, chcą odebrać wolność – mówił w Rydze prezydent Duda.

Presja na Scholza, pytania do Tuska, milczenie Leszczyny

Niemcy nie chcą przekazać czołgów Leopard Ukrainie, a z Platformą Obywatelską nikt nie tworzyć wspólnych list wyborczych. W Davos polski prezydent...

zobacz więcej

Polska bardzo pomaga Ukrainie, ale nie kosztem własnego bezpieczeństwa. Po tym, jak zachodnie państwa zgodziły się na dostarczenie Ukraińcom czołgów, podniesiony został temat samolotów bojowych. W kontekście Polski spekuluje się m.in. o myśliwcach MiG-29 i F-16. „Nie ma tematu przekazania polskich F-16” – przeciął te spekulacje wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

 

Pomoc dla Ukrainy to także ogromny wkład osób prywatnych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wpłacił 50 tys. zł na rzecz ukraińskich sił zbrojnych w ramach porozumienia z Radosławem Sikorskim. Jarosław Kaczyński już wcześniej podobną kwotą ze swoich prywatnych środków wsparł ukraińskich uchodźców.

 

Kontrowersje polityków opozycji i sprzyjających im mediów budzą dotacje przyznawane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jak stwierdził minister Przemysław Czarnek: „40 mln zł na 42 organizacje, które przedstawiły znakomite projekty edukacyjne”.  – Podstawowym kryterium było: nie dajemy pieniędzy lewakom i komunistom – dodał minister. Opozycja krytykuje przyznanie środków organizacjom patriotycznym, choć kierowane przez nią samorządy przyznają wielokrotnie większe sumy organizacjom skrajnie lewicowym.

 

Czytaj także: Leopardy dla Ukrainy, dokumenty Tarczyńskiego, pozwy Tuska i TVN

 

Opinia publiczna jest zbulwersowana skandalem korupcyjnym w Parlamencie Europejskim. –  Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim – taka jest moja teza, a wykonawcy byli w Parlamencie Europejskim, pełnili funkcje europosłów. Myślę, że wcześniej czy później to zostanie udowodnione – powiedział w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info europoseł PiS Tomasz Poręba. Z badania pracowni Social Changes wynika, że 45 proc. respondentów uważa, że Parlament Europejski powinien zostać rozwiązany. Przeciwko przyspieszonym wyborom do PE jest 22 proc. badanych, z kolei 33 proc. nie ma zdania w tej sprawie. 


Środa. Tajemnica sukcesu PiS

 

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Rydze. Podczas wspólnej konferencji z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, podkreślił, że ich rozmowy zdominował temat bezpieczeństwa państw w Europie środkowej oraz kwestia, jak to bezpieczeństwo jest budowane.  Prezydent Duda wspomniał, że rozmowy z Levitsem dotyczyły też szczytu Trójmorza, który odbędzie się w Rumunii. – Mam nadzieję, że podejmiemy kolejne ustalenia i jeszcze mocniej zacieśnimy współpracę, która jest oczywistą, wobec tego, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie, i wobec tego, jak zwiększyła się agresywność Moskwy – podkreślił szef państwa.

Film Tulickiego, rachunek Tuska, ogórek Jacka Burego

Lata współpracy rządu Donalda Tuska z Kremlem dają znać o sobie. Politycy opozycji prezentują fake newsy, obrażają rozmówców a nawet rzucają...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że sprawa podatku od darowizn skończy się na samym pomyśle. – Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, by niezwłocznie uściślić kwestię zbierania środków na cele charytatywne. Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich aktywność – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem Interia.pl. Sam szef rządu przekazał z prywatnych pieniędzy 400 tys. zł kilkunastu fundacjom i stowarzyszeniom pomagającym niepełnosprawnym – przekazał „Super Express”.

 

Prawo i Sprawiedliwość zadało niedawno Donaldowi Tuskowi 10 pytań o Rosję i Władimira Putina. Pytania pozostały bez odpowiedzi, ale w środę padło kolejne, które znów może mieć związek z reżimem na Kremlu. „Komu doradzał lub na czyją rzecz pracował Radosław Sikorski, wykazując około 800 tys. euro przychodów?” – pytają politycy PiS i apelują do szefa PO o wyciąganie odpowiedzialności za rosyjską propagandę.

 

Tymczasem funkcjonariusze CBA zatrzymali na polecenie Prokuratury Krajowej byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL Rafała Baniaka, obecnego prezesa Pracodawców RP. Służby zatrzymały również trzy inne osoby. Były wiceminister skarbu usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania pieniędzy i płatnej protekcji w zamian za prawie 5 mln zł łapówki. Sąd przychylił się do wniosku śledczych i zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

 

Czytaj także: Wyprawa Zełeńskiego, rozliczenie Hołowni, życzenia Neumanna

 

Coraz dziwniejsze ruchy opozycji przed nadchodzącymi wyborami. Piotr Zgorzelski z PSL ocenił, że współpraca ludowców z Polską 2050 i Agrounią jest bardzo prawdopodobna. Media z kolei podały informacje, że Agrounia ma tworzyć jedną partię ze stronnictwem Jarosława Gowina, Porozumieniem. Testowana jest też możliwość osobnego startu samorządowców związanych z PO pod szyldem ruchu Rafała Trzaskowskiego. Podobno ruch może liczyć na 10 proc. głosów kosztem PO i Polski 2050. – Co pewien czas pojawiają się sondaże, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. To próba budowania tworu, który nie istnieje. Większość członków należy do partii wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej – komentowała Katarzyna Lubnauer. 

Nowy program mieszkaniowy, smerf Maruda i granatnik komendanta

Wybuchowe prezenty, negocjacje w sprawie KPO i napaść na senatora Stanisława Karczewskiego mogły w tym tygodniu przesłonić emocje towarzyszące...

zobacz więcej

A kto wygra wybory? Senator Michał Kamiński zdradził opozycji tajemnicę sukcesu Prawa i Sprawiedliwości. – Jednym z zasadniczych powodów, dla którego wyborcy wierzą Prawu i Sprawiedliwości jest skuteczność tej partii – powiedział wicemarszałek Senatu.

 

Czwartek. Nie będzie chleba po 30 zł


Prezydent Andrzej Duda i prezydent Łotwy Egils Levits uczestniczyli w Rydze w spotkaniu z ekspertami od spraw bezpieczeństwa. – Jeżeli będę miał do czynienia za wschodnią granicą z agresywnym państwem (...), jestem gotów zbudować żelazną kurtynę aż do chmur – powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Opozycja załamana. Nie będzie chleba po 30 złotych. – Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Podczas wizyty w piekarni w Dąbrówce (woj. mazowieckie) premier został zapytany przez TVN o 40 mln zł, które min. Przemysław Czarnek miał przekazać na siedziby organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją. Pracownik TVN pytał, czy planowana jest dymisja ministra. Szef rządu odpowiedział, że „zamierza podziękować ministrowi Czarnkowi za to, że stara się według bardzo jasnych, transparentnych i obowiązujących wszystkich kryteriów wspomagać różne organizacje pozarządowe”.

 

Lider Zjednoczonej Prawicy czuje się coraz lepiej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraca do zdrowia i myślę, że w ciągu kilku tygodni również będzie wracał do objazdu po Polsce. Aktywność polityków w terenie będzie odgrywała duże znacznie w czasie kampanii wyborczej – powiedział Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS.

 

Czytaj także: Mądry kompromis jest warty 35 miliardów euro

 

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych. Sam Kazimierz M. twierdzi, że sprawa jest polityczna… Cóż, skoro Donald Tusk nazywał Sławomira Nowaka „więźniem politycznym” może nazwie też Kazimierza M. „politycznym alimenciarzem”.

Nowy program mieszkaniowy, smerf Maruda i granatnik komendanta

Wybuchowe prezenty, negocjacje w sprawie KPO i napaść na senatora Stanisława Karczewskiego mogły w tym tygodniu przesłonić emocje towarzyszące...

zobacz więcej

Tomasz Siemoniak przyznał, że za rządów Platformy Obywatelskiej likwidowane były jednostki wojskowe i tłumaczył, że był to „jakby naturalny proces". – Wypowiedź ministra obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska jest dobitnym potwierdzeniem, że rząd PO-PSL z premedytacją likwidował jednostki wojskowe obniżając bezpieczeństwo Polski – komentował w rozmowie z portalem tvp.info Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

 

Piątek. Pozew dla Tuska


Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do polityków opozycji. – Apeluję do opozycji, aby poparła wniosek o zmianę konstytucji, dającą możliwość zabrania majątku rosyjskiego. Mogę zapewnić, że jeżeli opozycja to przegłosuje z nami, wszystkie rosyjskie pieniądze przeznaczymy na obniżkę cen gazu i energii elektrycznej – mówił premier Mateusz Morawiecki. Według sondażu Instytutu Badań Pollster dla „SE” głosujący na prawicę chcą, żeby Mateusz Morawiecki był premierem po wyborach. Wyborcy opozycji wskazują z kolei głównie na Rafała Trzaskowskiego.

 

Pozywał innych (m. in. TVP), teraz sam czeka na pozew. W lutym 2015 r. przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej policja strzelała do protestujących górników z broni gładkolufowej. Donald Tusk jednak twierdzi, że za rządów Ewy Kopacz wcale nie strzelano do górników. – Przygotowuję pozew przeciwko Tuskowi. Będę żądał przeprosin dla górników, którzy wtedy zostali ranni, ale również zadośćuczynienia i przekazania środków na rzecz fundacji rodzin górniczych – zapowiedział poseł PiS Grzegorz Matusiak. – Szef PO Donald Tusk ruszył i jeździ po Polsce, ale my nie chcemy pozwolić mu na jazdę bez trzymanki; nie ustajemy w demaskowaniu największego pozera polskiej polityki – mówił w piątek poseł PiS Daniel Milewski, który poinformował o uruchomieniu strony internetowej tuskznaczybieda.pl.

 

Czytaj także: Pieniądze dla Sikorskiego, niemieccy paserzy i polscy adwokaci Putina


Paweł Kukiz nie ma wątpliwości, że PO nie pomogłoby Ukrainie, gdyby miało władzę w Polsce. – Gdyby obecnie u władzy była inna opcja polityczna, bardziej liberalna, to zupełnie inaczej wyglądałby przebieg tej wojny na Ukrainie – powiedział Paweł Kukiz, lider koła sejmowego Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia. Polityk zwrócał też uwagę na „uległość poprzednich władz względem Rosji”.

Trójkąt Lubelski, śląskie interesy, niemieckie Patrioty

To był tydzień zamieszania wokół pomysłu wsparcia Polski przez niemieckie Patrioty. Rząd zajmował się obniżaniem cen gazu a Donald Tusk...

zobacz więcej

Parlament Europejski zamiast tropić korupcję we własnych szeregach, rozważa uchylenie immunitetu europosłom PiS, o co wnioskuje Rafał Gaweł – założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Gaweł sam ukrywa się przed polskim wymiarem sprawiedliwości w Norwegii, a niemiecka prasa pisała o nim, że „nie odróżnia, co jest zgodne z prawem, a co nie i stawia własne interesy ponad wszystkie uzgodnienia”. Bruksela latami nie podejmowała sprawy, a zajmie się tym akurat teraz... przed polskimi wyborami parlamentarnymi i w czasie kryzysu wizerunkowego związanego z Katargate… – My spokojnie do tego podchodzimy – mówiła portalowi tvp.info Beata Kempa (PiS), która Gaweł oskarża o szerzenie nienawiści. – Ta sprawa powinna zostać ot tak odesłana przez sąd, a pani sędzia uruchamia całą machinę. A PE wyciąga ją w czasie, największej afery korupcyjnej, by ją przykryć, by rzucić podejrzenia na tych, którzy tę aferę dzisiaj nagłaśniają – ocenił na antenie TVP Info wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

 

Eurodeputowany opozycji Włodzimierz Cimoszewicz usłyszał zarzut spowodowania wypadku i zbiegnięcia z miejsca zdarzenia. Były premier w 2019 r. w Hajnówce potrącił 70-latkę na przejściu dla pieszych. Było to możliwe dzięki uchyleniu immunitetu przez PE, który jednak wcale się z tym nie śpieszył.


Sobota. Menele i żule Szejnfelda

 

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim „12H Slalom Maraton Zakopane 2023”. Szef państwa dziękował organizatorom i uczestnikom za połączenie sportowej rywalizacji i zbiórki środków na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami.

 


Sławomir Nitras, który z ramienia PO ma czuwać nad „uczciwością wyborów” znów atakuje katolików. Komentując tematy związane z Kościołem Katolickim stwierdził: – Jeśli nie da się normalnie, to trzeba opiłować. Trzeba to po prostu zrobić w sposób gwałtowny i zdecydowany – mówił Nitras. Krok dalej poszedł Senator Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld, który wyborców PiS określił jako „Menele i żule za 500 zł”. Według Szejnfelda elektorat PiS to „nieroby”, które zrobiłyby wszystko za 500 zł i butelkę wódki. 

PiS się umacnia, PO błaznuje

Polacy coraz bardziej doceniają konkretne odpowiedzi rządu na wyzwania, z którymi mierzy się Polska i Europa. Kolejne sondaże (US, IBRIS, CBOS i...

zobacz więcej

Według polityków PiS żaden obywatel nie zasługuje na tyle pogardy, ile mają dla mniej od nich zarabiających politycy PO. – Wyrównanie szans i przywracanie godności na terenach popegeerowskich to nasze wyzwanie moralne i społeczno-polityczne. Traktujemy rozwój Polski poza metropolitalnej jako rzecz priorytetową – mówił w Koszalinie europoseł PiS Joachim Brudziński.

 

Już tylko zwolennicy Platformy Obywatelskiej domagają się powstania wspólnej listy opozycji w wyborach – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”. Za to aż 50 proc. badanych uważa, że europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski powinien odejść z polityki po oburzających słowach nt. eksplozji gazociągów Nord Stream i oskarżeniach, że polski rząd wahał się ws. rozbioru Ukrainy. To wynik badania Social Changes na zlecenie wPolityce.pl.

 

Niedziela. Chronią nas Patrioty


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że polskie systemy obrony powietrznej Patriot są przemieszczane z Sochaczewa i zostaną rozstawione na lotnisku na warszawskim Bemowie. Jak dodał, to element szkolenia żołnierzy 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.  Na wyposażeniu Wojska Polskiego znajdzie się 16 wyrzutni Patriot. Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie. Do Polski trafiły również niemieckie Patrioty, które pełnią już dyżury w województwie lubelskim blisko granicy z Ukrainą.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Co może oznaczać zwycięstwo PO dla polskich rodzin? – Poseł Tomasz Lenz stwierdził, że należy zamrozić 14. emeryturę dla seniorów. Natomiast doradca Donalda Tuska – Bogusław Grabowski wyraził się jasno i czytelnie, że wiek emerytalny trzeba wydłużyć a świadczenia społeczne zdecydowanie ograniczyć (…) Polacy muszą wiedzieć, że w przypadku utraty władzy przez PiS istnieje ryzyko podniesienia wieku emerytalnego i likwidacji programów społecznych – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej