RAPORT

Pogarda

Brytyjska gazeta: Meloni najpopularniejszą liderką UE

Premier Włoch Giorgia Meloni (fot. Billel Bensalem/APP/NurPhoto via Getty Images)
Premier Włoch Giorgia Meloni (fot. Billel Bensalem/APP/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Była nazywana zagrożeniem, teraz Giorgia Meloni jest najpopularniejszą liderką w Unii Europejskiej – pisze „The Sunday Times” w artykule poświęconym premier Włoch. „Jeśli jest to niespodzianką, to dlatego, że jej krytycy – szczególnie ci zagranicą – źle zrozumieli ją i jej partię” – powiedział brytyjskiej gazecie Francesco Giubilei, specjalny doradca ministra kultury Włoch.

Opozycja atakuje rząd Meloni. „Liczymy się z rzeczywistością, z którą się mierzymy”

W przypadku obcięcia akcyzy na paliwo nie moglibyśmy zwiększyć o 50 proc. jednorazowej zapomogi dla rodzin na pierwszy rok życia dziecka, a dla...

zobacz więcej

Rząd Giorgii Meloni został zaprzysiężony w Pałacu Prezydenckim w Rzymie 22 października 2022 roku. Gabinet powstał w niecały miesiąc od wyborów parlamentarnych, wygranych 25 września 2022 r. przez blok centroprawicy na czele z ugrupowaniem Bracia Włosi.

 

„Pierwsza kobieta premier Włoch złagodziła zaciekłą retorykę i trzyma Brukselę na boku, jednocześnie pozwalając, by jej urok wyszedł na pierwszy plan” – ocenia „The Sunday Times”.

 

„Gdy Giorgia Meloni została pierwszą włoską kobietą premier w minionym październiku, jej najbardziej zaciekli przeciwnicy przedstawili ją jako zagrożenie dla jej kraju i dla Europy” – wskazuje brytyjska gazeta.

 

Czytaj także: Meloni rozmawia z Włochami w mediach społecznościowych. Tematami: mafia, inflacja, bezrobocie, Ukraina i UE

 

Jak przypomniano, „pojawiały się ostrzeżenia, że ​​politycy z partii Bracia Włosi (Fratelli d’Italia) zbyt jawnie tęsknili za czasami Benito Mussoliniego, faszystowskiego dyktatora. Bitwy z Unią Europejską i rynkami finansowymi były przewidziane w planach gospodarczych”. 


Czytaj także: Szefowa KE zmienia zdanie? Pogratulowała Giorgii Meloni

Ulgi podatkowe, wzrost gospodarczy, kryzys energetyczny. Meloni o planach budżetowych

Premier Włoch Giorgia Meloni opublikowała w mediach społecznościowych podsumowanie minionego tygodnia pracy swojego rządu. Wśród tematów, które...

zobacz więcej

„Krytycy spekulowali, jak długo przywódca z niewielkim doświadczeniem rządowym mógłby utrzymać razem trójstronną koalicję, w skład której wchodzi dwóch jego największych rywali prawicowych. Zamiast tego 46-letnia Meloni wyłoniła się niespodziewanie bez problemów po pierwszych 100 dniach urzędowania jako najpopularniejszy przywódca w UE” – podkreślono artykule opublikowanym w sobotę wieczorem.

 

W analizie sprawowania rządów przez Meloni wskazano też, że „kluczem jej sukcesu, jak sugerują analitycy, była umiejętność, z jaką umiała zarządzać relacjami z byłym premierem Silvio Berlusconim, liderem partii Forza Italia oraz z Matteo Salvinim, szefem Legi”.

 

Jak dodano, „ich niegdyś potężne partie musiały zadowolić się byciem mniejszościowymi członkami w jej rządzie po tym, jak Bracia Włosi zdobyli we wrześniu 26 proc. głosów”, a w poprzednich wyborach w 2018 roku – 4 proc.

 

Czytaj także: Zełenski zaprosił Meloni na Ukrainę

 

„The Sunday Times” zwraca też uwagę na kwestię budżetu przyjętego przez rząd Meloni. „Budżet dość roztropnie zatwierdzony w rekordowym czasie w grudniu” – napisano.

Meloni: Europa ponosi odpowiedzialność za Bałkany

Agresywna wojna Rosji na Ukrainie stawia nas przed wyborami strategicznymi. Europa ponosi wielką odpowiedzialność za Bałkany i musi się zobowiązać,...

zobacz więcej

Do sukcesu Giorgii Meloni odniósł się też Francesco Giubilei, specjalny doradca ministra kultury Włoch. „Jeśli jest to niespodzianką, to dlatego, że jej krytycy – szczególnie ci zagranicą – źle zrozumieli ją i jej partię” – powiedział Giubilei, autor książki opublikowanej w 2020 roku, pt.: „Giorgia Meloni. La rivoluzione dei conservatori” („Rewolucja konserwatystów”).

 

Brytyjska gazeta cytując włoskiego polityka pisze, że „pod jej przewodnictwem partia Bracia Włosi »podążyła ścieżką, która przekształciła ją w partię konserwatywną«, podobną do jej odpowiedników w świecie anglojęzycznym, ale z łacińskim, katolickim smakiem”.

 

Giubilei pracował wcześniej z Meloni przez kilka lat i zaprzecza, aby się zmieniła. W rozmowie z „The Sunday Times” powiedział, że jako premier musi „zachowywać się inaczej niż lider opozycji”, i że musi „dostosować swoje podejście do roli”, jaką pełni. „Ale ona jest bardzo autentyczna. Jest tą samą osobą prywatnie, jaką jest w telewizji” – dodał włoski polityk.

 

Czytaj także: Meloni spotkała się z von der Leyen. Wśród tematów energia, Ukraina, KPO


W artykule wskazano też, że premier Włoch w zeszłym tygodniu zamknęła historyczną umowę o wartości 8 miliardów dolarów z Libią na dostawę gazu, oraz że była goszczona przez przywódców Szwecji i Niemiec.

 


Brytyjska gazeta odnosi się także do kwestii wyborów regionalnych we Włoszech. Jak wskazano, „sondaże mówią, że Francesco Rocca, kandydat Braci Włoch, przejmie kontrolę nad Lacjum, regionem, w którym stolicą jest Rzym, osłabiając lewicę”, która trzymała tam władzę przez ponad dziesięciolecie”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej