RAPORT

Pogarda

Maciak miał przygotowywać materiał dla TVN-u. Słynie z prorosyjskich wypowiedzi [WIDEO]

Maciej Maciak w zakładzie kamieniarskim  (fot. Portal TVP Info)
Maciej Maciak w zakładzie kamieniarskim (fot. Portal TVP Info)

Najnowsze

Popularne

Słynący z prorosyjskich poglądów Maciej Maciak, jak twierdzi, przygotowywał materiał dla stacji TVN. Mężczyzna chcąc dostać się do Stowarzyszenia Przedsiębiorców PRO Biznes pomylił jednak adresy i trafił do zakładu kamieniarskiego Marco we Włocławku. Incydent zarejestrowały kamery monitoringu. Jak potwierdziła portalowi tvp.info właścicielka firmy, a także ostatecznie sam Maciak, posługiwał się on mikrofonem z logiem TVN. Rozmowę portalu tvp.info z Maciejem Maciakiem zamieściliśmy na końcu nagrania z monitoringu. O sprawę zapytaliśmy także stację TVN, niestety do chwili publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Argumenty kontra z góry założona teza? Rzecznik rządu i TVN

Rosnące ceny energii spowodowały wzrost cen m. in. biletów kolejowych. W środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller mówił o tym, co...

zobacz więcej

Maciej Maciak, który w 2018 roku bezskutecznie kandydował na stanowisko prezydenta Włocławka, „zasłynął” z radykalnych wypowiedzi na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. Maciak przekonywał, że aneksja Krymu na podstawie sfałszowanego referendum była zgodna z prawem międzynarodowym, zaś „Ukraińcom nic do Krymu”. 


Sprawę tę na łamach portalu niezależna.pl opisywał Jerzy Targalski w artykule „Ruska tuba z Włocławka” w 2019 roku. Maciak na swoim kanale „Musisz to wiedzieć” tłumaczył m.in.: „Rosjanie wyrazili się w referendum, (…) odłączyli się od Ukrainy na podstawie międzynarodowych praw (…), to jest część innego kraju i Ukraińcom nic do Krymu”.


Na swoim koncie na Facebooku Maciak zestawił zdjęcie Wołodymyra Zełenskiego z Adolfem Hitlerem, a jego czytelnicy dodawali: „Zachowajmy proporcje.Ze to zdolny klaun, a Hitler to mimo wszystko geniusz”. Na innej z udostępnionych przez niego grafik widać żołnierza Ukraińskiego Azovstalu, który wygląda jakby miał skrzydła anioła, a w rzeczywistości ukrywa za plecami godło III Rzeszy ze swastyką. Maciak rozpowszechnia też filmy, na których ukraińscy żołnierze są pokazani jak naziści.


W swoich mediach społecznościowych mężczyzna kpi z liderów PiS za wspieranie Ukrainy i wyśmiewa amerykańskich żołnierzy. Ocenia, że obecny spór Polski z Rosją to wyłącznie wynik intryg Stanów Zjednoczonych. „Na Wall Street liczą hajs a nas poszczuli na siebie za pomocą sprzedajnych polityków” – twierdzi.


Maciak rozpowszechnia także grafiki, na których święty dla wielu Polaków symbol „Polski Walczącej” odwrócono i opatrzono hasłem: „Polska Myśląca”.


W serwisie YouTube dostępne są nagrania Maciaka, w których broni Rosjan na wszelkie sposoby. W jednym z filmów przekonywał na przykład, że od 24 lutego 2022 roku nie widział poddających się masowo Rosjan, ale ma wiele nagrań, gdzie do niewoli idą Ukraińcy.


Zapewniał, że armii Władimira Putina wcale nie kończy się broń, a tym bardziej głowice nuklearne. – Ci wszyscy, którzy uważają, że broń nuklearna nic nie daje, niech poproszą Stany Zjednoczone, aby usunęły broń nuklearną – apelował.

TVN murem za Tuskiem. Prezenterka: Hołownia gra na siebie

Szymon Hołownia ogłosił, że nie chce, by Polska 2050 weszła do koalicji kierowanej przez Donalda Tuska. Niektórzy przedstawiciele mediów, wśród...

zobacz więcej

Materiał dla TVN-u


Na kanale cw24.tv Maciaka znajduje się dział, który serwuje rosyjską propagandę. Znajdują się tam m.in. filmy przedstawiające rzekomą siłę i potęgę armii Władimira Putina. Tytuły najnowszych pokazanych tam nagrań to: „Zestrzelony ukraiński śmigłowiec", „Ukraińcy się pokłócili o niechęć do walki", „Ukrainiec ruszył na Rosjanina po czym został zastrzelony", czy „Ukrainiec popełnił błąd co kosztowało życie jego i jego kolegę”. 


Treści cw24.tv rozpowszechniają konta, które udostępniają także treści: „Ukraina i tak przegra, Ruscy bawią się Europą. Ludzie obudźcie się!” Promują również nagrania, na których Maciak krytykuje najnowsze doniesienia, że prezydent USA Joe Biden i prezydent Wołodymyr Zełenski spotkają się pod koniec lutego w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. – Radzę się bać! Trzeba protestować! – apeluje prorosyjski bloger.


Portal tvp.info rozmawiał z właścicielką zakładu kamieniarskiego Macro, która przekazała, że Maciak pomylił adres, chcąc dotrzeć do biura Stowarzyszenia Przedsiębiorców PRO Biznes.


– Pan Maciak wszedł do biura i zaczął się mnie pytać o Pro Biznes. Jak się zorientował, że źle trafił to próbował mi wmówić, że Pro Biznes jest pod numerem 18. On pomylił adresy, bo te budynki są obok siebie. Oni mają 18a, a my 18 – wyjaśniła. Jak stwierdziła miał ze sobą mikrofon z kostką i logiem TVN-u.


Portalowi tvp.info udało się potwierdzić te doniesienia w rozmowie z Maciejem Maciakiem. – Ja robiłem materiał dla TVN-u, więc siłą rzeczy kostka była TVN-u – przekazał dziennikarzowi portalu tvp.info.


Maciaka interesowała dotacja MEiN dla Stowarzyszenia Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes z Włocławka.


Otrzymało ono 735 tys. zł na zakup nieruchomości i wyposażenia. Stowarzyszenie będzie mogło prowadzić zajęcia dla dzieci w centrum edukacyjnym, warsztaty i szkolenia w ramach rozszerzania oferty edukacyjnej pozaszkolnej i pozalekcyjnej. W planach znalazły się również zajęcia i szkolenia o charakterze sportowym, czy Mobilna Akademia talentów dla dzieci z obszarów wiejskich.


O wyjaśnienia w tej sprawie zwróciliśmy się do TVN Chodzi o potwierdzenie bądź nie informacji o tym, że Maciej Maciak przygotowywał materiał dla stacji i posługiwał się logo TVN. Dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej