RAPORT

Pogarda

Rosyjski oligarcha z „listy Putina” przejmie lotnisko w Niemczech? Trwa sprzedaż

Rosyjski oligarcha chce kupić niemieckie lotnisko (fot. Shutterstock)
Rosyjski oligarcha chce kupić niemieckie lotnisko (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Niewypłacalny port lotniczy Frankfurt-Hahn w mieście Kirchberg ma być w przyszłości pod wpływem rosyjskiego oligarchy. Ale sprzedaż może się jeszcze przeciągnąć – pisze niemiecki portal t-online.de. Potencjalny nabywca lotniska to człowiek Kremla.

„Przezimować” w Rosji. Niemieckie firmy zaszyły się na dobre

W Rosji wciąż działają dziesiątki niemieckich firm, które od czasu wybuchu wojny na Ukrainie starają się jak najmniej rzucać w oczy, czyli...

zobacz więcej

„Lotnisko Frankfurt-Hahn zyskuje nowego właściciela. Według piątkowych informacji DPA niedawno podpisano notarialną umowę kupna na kwotę ok. 20 mln euro. Pieniądze są już na tzw. rachunku powierniczym, czyli specjalnym koncie służącym do zarządzania majątkiem osób trzecich. W ten sposób na lotnisko weszła spółka NR Holding, na której czele stoi Rosjanin Wiktor Charitonin” – podał portal t-online.de, powołując się na niemiecką agencję informacyjną.

 

NR Holding poinformował dpa: „Zawarliśmy umowę. Jest to jednak uzależnione od różnych warunków zawieszających”. Oznacza to przede wszystkim zgromadzenie wierzycieli czterech siostrzanych spółek Hahn zaplanowane na najbliższy wtorek przed sądem upadłościowym w Bad Kreuznach. „W tej chwili nie będziemy komentować” – dodała firma.

 

Jak donosi „Trierische Volksfreund”, w przeciwieństwie do swoich spółek siostrzanych, niewypłacalna spółka operacyjna Flughafen Frankfurt-Hahn GmbH ma własną radę wierzycieli, więc nie potrzebuje wspólnych zgromadzeń.

 

Czytaj także: Biznes w Rosji? Wiele niemieckich firm wciąż tam działa

 

Niemiecki portal tłumaczy, że w sądzie rejonowym wierzyciele spółek zależnych mają zostać poinformowani o sprzedaży. Zgodnie niemiecką ustawą o postępowaniu upadłościowym syndyk masy upadłościowej musi uzyskać zgodę rady wierzycieli, jeżeli „chce dokonać czynności prawnych mających szczególne znaczenie dla postępowania upadłościowego”.


Czytaj także: 10 państw UE sprzedawało Rosji broń mimo embarga. Na czele Niemcy i Francja

Niemcy murem za Rosją kosztem Ukrainy. Świat oburzony. Lawina komentarzy

W internecie krąży film poklatkowy pokazujący, jak kolejne brytyjskie samoloty z bronią dla Ukrainy latają przez Polskę omijając za każdym razem...

zobacz więcej

Procedura sprzedaży nie jest jeszcze zakończona. Federalne Ministerstwo Gospodarki mogłoby jeszcze zbadać sprzedaż w świetle ustawy o handlu zagranicznym. Według resortu takie przeglądy inwestycyjne mają na celu „uniknięcie negatywnego wpływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na porządek publiczny lub bezpieczeństwo w Republice Federalnej Niemiec” – wskazuje t-online.de.

 

Rosyjski oligarcha przejmie niemieckie lotnisko?

 

Jak podkreślono, przedsiębiorca Charitonin nie znajduje się na żadnej unijnej liście sankcyjnej wobec Rosji, która prowadzi agresywną wojnę przeciwko Ukrainie. Jest on jednak związany z Kremlem. Od 2019 roku znajduje się na tak zwanej „liście Putina” Departamentu Skarbu USA wraz z 95 innymi rosyjskimi biznesmenami. Jego majątek szacuje się na ok. 6,2 mld euro.

 


Niemiecki portal zwraca uwagę, że lotnisko to „nie ma połączenia kolejowego, ale ma jedno z rzadkich i pożądanych zezwoleń na nocne loty”. „Według własnego oświadczenia Frankfurt-Hahn jest dziesiątym co do wielkości niemieckim lotniskiem pasażerskim. Oprócz przelotów lotnisko opiera się na lotniczym ruchu towarowym” – wskazano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej