RAPORT

Pogarda

Kolejny chiński balon nad USA. Co chce osiągnąć ChRL?

Siły USA zestrzeliły jeden z chińskich balonów (fot. RANDALL HILL / Reuters / Forum)
Siły USA zestrzeliły jeden z chińskich balonów (fot. RANDALL HILL / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Po tym jak siły amerykańskie zestrzeliły chiński balon u wybrzeży Karoliny Południowej, a drugi wykryto nad Ameryką Łacińską, w przestrzeni medialnej pojawiają się doniesienia o trzecim chińskim balonie szpiegowskim, który „działa w pobliżu interesów USA”.

Chiński balon nad USA został zestrzelony

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze „zajmą się” chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad...

zobacz więcej

Anonimowe źródło przekazuje, że trzeci balon prawdopodobnie operuje w pobliżu Stanów Zjednoczonych, nie ujawniając jednak jego lokaliazacji.  Pierwszy balon został zestrzelony przez F-22 Raptor z bazy Sił Powietrznych Langley za pomocą pojedynczej rakiety bocznej AIM-9X o godzinie 14:38 u wybrzeży Karoliny Południowej.


Źródło przekazało „Washington Post”, że odkrycie balonów było zawstydzeniem dla Chińczyków, którzy są „przerażeni” tym incydentem. „Znajdują się w bardzo trudnej sytuacji” – powiedziało źródło. 


Chińskie władze utrzymują , że pierwszy balon zbierał dane pogodowe, jednak w sobotę dwoje urzędników przekazało „Washington Post”, że balony były częścią chińskiego programu nadzoru wojskowego, który opiera się na technologii, pomagającej zaopatrywać Armię Ludowo-Wyzwoleńczą.


Urzędnicy nie wiedzą dokładnie, jakie zadania spełniają balony, wiedzą tylko, że posiadają one „jakiś wyszukany sprzęt komunikacyjny”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej