RAPORT

Pogarda

Współpracownik Biełsatu nękany w łagrze przez reżim Łukaszenki

Uładzimir Mackiewicz jest więźniem politycznym odsiadującym pięcioletni wyrok (fot. Biełsat)
Uładzimir Mackiewicz jest więźniem politycznym odsiadującym pięcioletni wyrok (fot. Biełsat)

Najnowsze

Popularne

Osadzony w kolonii karnej w Szkłowie w obwodzie mohylewskim Uładzimir Mackiewicz został na trzy miesiące przeniesiony z otwartego bloku do więziennej celi. Jest to forma prześladowania więźniów politycznych przez reżim Alaksandra Łukaszenki – zwraca uwagę Biełsat.

Białoruś. Manewry się skończyły, rosyjskie siły powietrzne zostały

Po zakończeniu wspólnych taktycznych ćwiczeń lotniczych z Białorusią Rosja nie wycofała swoich helikopterów i samolotów na stałe lądowiska, co może...

zobacz więcej

Więzień polityczny Mackiewicz od miesiąca przetrzymywany jest w „pomieszczeniu o charakterze celi”, czyli faktycznie celi więziennej. Ma tam spędzić kolejne dwa miesiące. To jedna z form prześladowania więźniów w koloniach karnych.


Zwykle są oni osadzeni w wieloosobowych salach w otwartych blokach, z których mogą wychodzić na dwór, korzystać z biblioteki i sali gimnastycznej. Osadzonemu w celi przysługuje jedynie pół godziny spaceru dziennie. Nie jest przy tym zwolniony z obowiązku pracy w fabryce. Dodatkowo do Mackiewicza przestały dochodzić listy, zatrzymywane przez cenzurę – wskazuje Biełsat.


5 lat ciężkiej kolonii karnej


67-letni Uładzimir Mackiewicz to białoruski filozof i metodolog nauki, współpracujący z Biełsatem. Został zatrzymany przez KGB 4 sierpnia 2021 roku. 26 czerwca 2022 roku został skazany na 5 lat ciężkiej kolonii karnej na podstawie trzech artykułów: „organizacji zamieszek”, „utworzenia organizacji ekstremistycznej” i „obrazy prezydenta” za to, że otwarcie wyrażał swoje przekonania polityczne i wzywał do udziału w protestach po sfałszowaniu przez reżim wyborów.


Wyrok odbywa w kolonii karnej w Szkłowie, rodzinnym miasteczku Łukaszenki. Za kratami kontynuuje działalność literacką.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej